لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

پیش‌بینی ایلان ماسک: انسان تا شش سال دیگر بر کره مریخ قدم خواهد گذاشت


ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس» و یکی از علاقمندان به اکتشافات فضایی، پیش‌بینی کرده است که انسان حدود شش سال دیگر قدم بر کره مریخ خواهد گذاشت.

به گزارش تارنمای شبکه خبری «فاکس»، در حالی که هدف نخست سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا یا «ناسا» بازگشت به کره ماه در سال ۲۰۲۴ است، ایلان ماسک به آینده نگاه می‌کند و باور دارد که انسان در سال ۲۰۲۶ بر کره مریخ قدم خواهد گذاشت.

او هفته گذشته در جریان مراسم اهدای جوایز «اکسل اسپرینگر» (به انگلیسی: Axel Springer) در آلمان، به حاضران گفت که قویا اطمینان دارد در این پنجره زمانی، فضانوردان بر سیاره سرخ فرود خواهند آمد.

ایلان ماسک در این مراسم با اشاره به این که زمین و مریخ تقریبا هر ۲۶ ماه یک بار در یک مدار قرار می‌گیرند، گفت: «ما امسال یکی از این پنجره‌ها را در تابستان پشت سرگذاشتیم، و موقعیت بعدی تقریبا دو سال دیگر، و پنجره بعدی دو سال پس از آن خواهد بود.»

به گفته او پیش‌بینی‌ فرود انسان بر مریخ در شش سال آینده، گزینه مطمئنی است، که با خوش‌شانسی ممکن است به چهار سال آینده تغییر کند.

ایلان ماسک در ادامه تأکید کرد که دو سال دیگر یک مریخ‌نورد بدون سرنشین به این کره اعزام خواهد شد.

مدیر عامل «اسپیس اکس» ماه اکتبر گذشته گفته بود که حدس می‌زند نخستین مأموریت این شرکت به کره مریخ تا سال ۲۰۲۴ اتفاق بیافتد.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»

در جریان این مراسم، ایلان ماسک ۴۹ ساله در پاسخ به این پرسش که او چه زمانی برای نخستین بار به مدار زمین سفر می‌کند، گفت که احتمالا ظرف دو یا سه سال آینده به فضا خواهد رفت.

او در ادامه یادآور شد که به وضوح نگران توسعه فناوری و تکمیل امکاناتی است که قادر به انتقال انسان‌های زیادی به کره مریخ و ایجاد زندگی چندسیاره‌ای است. به گفته او این امر شامل ایجاد پایگاهی در کره ماه و ساخت یک‌ شهر در مریخ می‌شود.

ایلان ماسک با اشاره به اهمیت ایجاد یک شهر پایدار در کره مریخ، گفت که به آینده کره زمین خوشبین است، ولی فکر می‌کند که برای تضمین ادامه یافتن زندگی، باید به کره دیگری نیز فکر کرد.

مدیرعامل «اسپیس اکس» در این مراسم تأیید کرد که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده بود و به همین دلیل ماه گذشته در مراسم تاریخی اعزام فضاپیمای «کرو درگن» حضور نداشت.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ و پس از فرود موفقیت‌آمیز موشک اسپیس اکس، برای نخستین بار ایده ایجاد یک شهر پایدار در کره مریخ را مطرح کرد.

یکی از اهداف طولانی‌مدت سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا یا «ناسا»، اعزام فضانورد به کره مریخ تا سال ۲۰۳۰ است.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»
ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس»

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۷ با انتشار مقاله‌ای به تشریح ایده «زندگی چندسیاره‌ای» و اقامت نزدیک به یک میلیون نفر در کره مریخ پرداخت.

او در سال ۲۰۱۶ طرح بلندپروازانه‌ای را برای فراهم کردن امکان زندگی انسان در سیاره سرخ ارائه کرد که شامل گزینه ها و جزئیات جالب توجهی بود.

XS
SM
MD
LG