لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

گزارش تحلیلی رویترز: درگیری غزه بایدن را وادار کرد اولویت‌های سیاست خارجی‌ خود را تغییر دهد


جو بایدن در حال گفتگو با رشیده طلیب، نماینده کنگره آمریکا - آرشیو
جو بایدن در حال گفتگو با رشیده طلیب، نماینده کنگره آمریکا - آرشیو

خبرگزاری رویترز با انتشار یک گزارش تحلیلی به موضوع تغییر اولویت‌های سیاست‌ خارجی جو بایدن در نتیجه درگیری در غزه پرداخته است.

در این مطلب که روز جمعه ۳۱ اردیبهشت منتشر شد آمده است، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، زمانی که در ماه ژانویه وارد کاخ سفید شد مصمم بود که تمرکزش روی مبارزه با شیوع ویروس کرونا، رونق بخشیدن به اقتصاد کشور، و چالش‌های بزرگ خارجی نظیر چین، روسیه، و ایران باشد.

اما پس از درگیری های غزه که نیازمند فعالیت های دیپلماتیک شدید پشت پرده از سوی آمریکا بود، دستیاران او اولویت ها را تغییر داده‌اند و به دنبال این هستند که آتش‌بس میان اسرائيل و حماس را باثبات کنند، طرحی را برای بازسازی به فلسطینی‌ها بدهند، و از روی دادن دوباره حوادثی که به اولین بحران سیاست خارجی بایدن تبدیل شد، جلوگیری کنند.

به گفته یک مقام آمریکایی، تمرکز اصلی بر این است که «اتفاق بعدی چه خواهد بود، و نیم نگاهی هم به حرکت رو به جلو و عبور از این خشونت داریم ... به این ترتیب، هر کاری که بتوانیم انجام می‌دهیم تا احتمال این که پنج سال یا دو سال دیگر دوباره به همین نقطه برسیم، کاهش یابد.»

به نوشته رویترز، رویکرد کنشگرایانه‌تر دولت بایدن، تغییری آشکار نسبت به موضعی که در چند ماه اول ورود به کاخ سفید داشت، و آن عقب ایستادن بود، مشاهده می‌شود. با این حال، بایدن هنوز تمایلی فوری نشان نداده است که می‌خواهد اقدامی تازه برای احیای تلاش‌های دیرین صلح میان اسرائيل و فلسطینی‌ها انجام دهد؛ آن هم در زمانی که به گفته بیشتر تحلیلگران چشم‌اندازی برای موفقیت مذاکرات دیده نمی‌شود.

اما در پی آتش‌بس میان اسرائيل و غزه، نشانه‌های رو به افزایشی وجود دارد مبنی بر این که آمریکا می‌خواهد تلاش‌های خود در خصوص اختلاف اسرائيل و فلسطینی‌ها را احیا کند. این نشانه ها پس از آن است که جو بایدن به شدت تحت فشار قرار گرفت تا نقشی قاطعانه‌تر را در پیش بگیرد و همچنین «دموکرات‌های پیشرو» که حمایت‌شان در پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ حیاتی بود، از او خواستند در قبال اسرائيل موضع محکم‌تری اتخاذ کند.

در راستای تلاش های دیپلماتیک آمریکا، رویترز می‌گوید که جو بایدن طی روزهای آینده آنتونی بلینکن، وزیر خارجه خود، را برای ملاقات با رهبران اسرائيلی، فلسطینی، و دیگر رهبران منطقه به خاورمیانه می‌فرستد. این نخستین سفر بلینکن به این منطقه خواهد بود.

در صدر فهرست اولویت‌های آمریکا، ایجاد یک بسته کمکی عمده برای کمک‌های انسانی و بازسازی غزه قرار دارد. مقامات غزه می‌گویند ‍‍‍۱۶۸۰۰ خانه در این منطقه آسیب دیده است و ساکنان منطقه نیز تنها سه تا چهار ساعت در روز برق دارند. مقامات فلسطینی هزینه بازسازی غزه را ده ها میلیون دلار برآورد کرده اند. بایدن روز پنجشنبه گفت که آمریکا از طریق سازمان ملل و دیگر بازیگران بین المللی به نحوی عمل خواهد کرد که این کمک ها با همکاری تشکیلات خودگردان فلسطینی، رقیب حماس که تنها بر بخش‌هایی از کرانه باختری اشغال شده حکومت می‌کند، استفاده شود. غرب و اسرائيل حماس را یک گروه تروریستی قلمداد می‌‌کنند.

اقدام دیگر دولت بایدن ترمیم روابط با فلسطینی ها است؛ روابطی که در دولت ترامپ تقریبا فروپاشید. به گفته یک فرد آگاه، از جمله اقدامات بایدن که مد نظر است، باز کردن کنسولگری آمریکا در شرق اورشلیم با هدف خدمات‌رسانی به فلسطینی‌ها خواهد بود. ترامپ آن کنسولگری را تعطیل کرده بود.

بایدن همچنین می خواهد از پیمان های موسوم به ابراهیم که بین شماری از کشورهای عربی نظیر امارات و بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائيل در دوران ترامپ به امضا رسید استفاده کند و تماس میان اسرائيل و فلسطینی ها را تسهیل کند.

XS
SM
MD
LG