لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

نماینده فلسطینی‌تبار عضو کنگره و پرزیدنت بایدن در شهر دیترویت به هم چه گفتند


رشیده طلیب و جو بایدن در فرودگاه دیترویت - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
رشیده طلیب و جو بایدن در فرودگاه دیترویت - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

به نوشته نیویورک تایمز، رشیده طلیب قانونگذار دموکرات ایالت میشیگان، روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت در دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواست توانمندسازی اسرائیل، دولتی که به گفته او «علیه فلسطینی‌ها مرتکب جرم می‌شود» را متوقف کند.

به نوشته نیویورک تایمز، یک منبع آگاه از حزب دموکرات که نخواست نامش فاش شود، گفت که خانم طلیب با ذکر قسمت‌هایی از یک سخنرانی اخیر خود در مجلس نمایندگان آمریکا، به رئیس جمهوری آمریکا گفت که او باید کار بیشتری برای حفظ جان فلسطینی‌ها و حقوق بشر انجام دهد.

خانم طلیب فلسطینی‌تبار است.

آقای بایدن برای سخنرانی در یک مرکز خودروسازی شرکت فورد به ایالت میشیگان رفته بود و خانم طلیب نیز در آن مراسم، که در حوزه انتخابیه او برگزار شده است، حضور داشت.

جو بایدن، در سخنرانی خود در کارخانه فورد، رشيده طلب، قانون‌گذار فلسطینی‌تبار، را یک مبارز توصیف کرد و گفت: «من از ته دل دعا می‌کنم که حال مادربزرگ و خانواده‌ات خوب باشد. من به شما قول می‌دهم هرچه در توان دارم انجام می‌دهم تا در کرانه باختری [خوب] باشند. شما یک مبارز هستید، و خداوند از این که یک مبارز هستید، از شما سپاسگزار است.»

روز چهارشنبه، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن در گفتگویی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، به او گفت که انتظار دارد درگیری‌های مربوط به اسرائیل و غزه، امروز کاهش قابل توجهی یابد. این در حالی است که درگیری های گروه های مسلح فلسطینی در غزه و اسرائيل روز چهارشنبه وارد دهمین روز خود شد.

از سوی دیگر، شماری از قانون‌گذاران دموکرات در کنگره آمریکا از حملات اسرائيل به غزه انتقاد کرده‌اند. اسرائيل می گوید به مواضع حماس حمله می کند و حماس و دیگر پیکارجویان را متهم می کند که در مناطق غیرنظامی پناه می گیرند. باریکه غزه به دلیل کوچک بودن مساحت از نظر جمعیت متراكم است. در حملات اسرائيل به غزه بیش از ۲۰۰ نفر از جمله نزدیک به یک صد زن و کودک کشته شده اند. در حملات راکتی حماس به اسرائيل نیز ۱۲ نفر از جمله کودکان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG