لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

سازمان ملل می‌گوید مرگ نزدیک به ۸۵۰۰ غیرنظامی در اوکراین تایید شده است


زن سالخورده‌ای در حال عبور از کنار بقایای یک ساختمان ویران شده در چاسیویار در استان دونتسک در اوکراین. خبرگزاری فرانسه - عکس از آرشیو
زن سالخورده‌ای در حال عبور از کنار بقایای یک ساختمان ویران شده در چاسیویار در استان دونتسک در اوکراین. خبرگزاری فرانسه - عکس از آرشیو

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در اوکراین از زمان آغاز حمله تمام عیار روسیه به ۸۵۰۰ نفر نزدیک شده و بیش از ۱۴ هزار غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند.

به گفته این کمیساریا آمار واقعی احتمالاً بسیار بیشتر از این است،‌ چرا که روند دریافت اطلاعات از مناطقی که درگیری‌های شدید در آنها جریان دارد به تأخیر افتاده و بسیاری از گزارش‌ها هم هنوز تأیید نشده‌اند.

در خبری دیگر، اوکراین و روسیه صدها اسیر جنگی را مبادله می‌کنند. روز دوشنبه ۲۱ فروردین اعلام شد که در تازه‌ترین دور مبادله زندانیان میان روسیه و اوکراین دو کشور ، بیش از ۲۰۰ سرباز مبادله کرده‌اند.

تبادل زندانیان یکی از معدود زمینه‌های همکاری میان اوکراین و روسیه است.

جزئیاتی از نحوه مبادله زندانیان فاش نشده و تنها گفته شده که شماری از نیروهای آزاد شده از هر دو طرف در وضعیت نامناسبی هستند و احتمالاً به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند. وزارت دفاع روسیه گفته که روس‌های آزاد شده با هواپیماهای نظامی برای درمان و توان‌بخشی به مسکو منتقل می‌شوند.

در همین حال، رئیس‌جمهوری بلاروس که میزبان گروهی از نیروهای روسی است، خواستار دریافت ضمانت‌های امنیتی از مسکو شده و گفته است که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که در صورت حمله به بلاروس، روسیه از آن کشور دفاع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG