لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

مقامات آمریکایی: احتمالا روسیه پشت افشای اسناد نظامی ایالات متحده است


به گزارش نیویورک تایمز، مجموعه جدیدی از اسناد طبقه‌بندی شده که به نظر می‌رسد شامل جزئیاتی از اسرار امنیت ملی ایالات متحده از اوکراین گرفته تا خاورمیانه و چین باشند، در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

همچنین یک مقام آمریکایی تایید کرد سندی با علامت «فوق محرمانه» که وضعیت روزانه نیروها در اوکراین را به تصویر می‌کشد فاش شده و در رسانه‌های اجتماعی نمایش داده شده است.

این مقام مسئول گفت که ظاهرا شخصی از این سند عکس گرفته و آن را در شبکه اجتماعی تلگرام که بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر دارد منتشر کرده و از آنجا در توییتر هم بازنشر شده است. مقامات پنتاگون در تلاش هستند تا اطلاعات محرمانه را از رسانه‌های اجتماعی حذف کنند.

یک مقام دیگر هم گفت: «پنتاگون در تلاش است تا مشخص کند که این اسناد چگونه به بیرون درز کرده و چقدر جدی است.

در مجموع پنج اسلاید - عکس‌هایی از این اسناد در کانال تلگرامی طرفدار روسیه در روز پنجشنبه منتشر شد و معتبر به نظر می‌رسند، اگرچه مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که برخی از آنها به نظر تغییر کرده‌اند.

به عنوان مثال، یکی از اسلایدها نشان می‌دهد که ۱۶۰۰۰ تا ۱۷۵۰۰ روس در عملیات کشته شده اند، اما مقامات دفاعی ایالات متحده علناً گفته‌اند که روسیه بیش از دویست‌هزار تلفات داشته است.

سه مقام آمریکایی هم روز جمعه به رویترز گفتند که روسیه یا عناصر طرفدار روسیه احتمالاً در پشت افشای چندین سند محرمانه ارتش ایالات متحده منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی هستند که تصویری جزئی و یک ماهه از جنگ در اوکراین ارائه می‌دهد.

پنتاگون از اظهار نظر در مورد صحت اسنادی که در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و تلگرام منتشر شده است، که تاریخ آن‌ها ۱ مارس است و دارای علامت‌هایی هستند که آنها را به‌عنوان «محرمانه» و «فوق سری» طبقه‌بندی می‌کنند، خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG