لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

پکن خواستار از سرگیری مذاکرات صلح اوکراین شد


دیدار شی جین‌پینگ و امانوئل مکرون، روسای جمهوری چین و فرانسه، در پکن. ۶ آوریل ۲۰۲۳
دیدار شی جین‌پینگ و امانوئل مکرون، روسای جمهوری چین و فرانسه، در پکن. ۶ آوریل ۲۰۲۳

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه در جریان دیدار با همتای فرانسوی‌اش، امانوئل مکرون، خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح اوکراین شد.

آقای مکرون در این دیدار خواهان آن شد «روسیه سر عقل بیاید و به میز مذاکره بازگردد» اما آقای شی به‌رغم تاکید بر لزوم از سرگیری مذاکرات صلح هیچ اشاره‌ای به استفاده پکن از اهرم فشار دیپلماتیک علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، برای تحقق صلح نکرد.

روسیه در فوریه سال گذشته میلادی به اوکراین حمله کرد و در حال حاضر مناطقی از این کشور را به اشغال در آورده است. تهاجم روسیه، انتقادهای شدیدی را در جهان به دنبال داشته است.

رئیس جمهوری چین گفت «نگرانی‌های امنیتی مشروع همه طرف‌ها» باید مورد توجه قرار گیرد و دولت‌ها باید از انجام اقداماتی که موجب تعمیق بحران یا خارج شدن آن از کنترل می‌شود، خودداری کنند.

چین که روسیه را به عنوان یک شریک راهبردی در مقابله با تسلط آمریکا بر سیاست جهانی می‌داند، تلاش کرده است موضع خود در قبال لشکرکشی روسیه به اوکراین را بی‌طرفانه جلوه دهد اما از زمان آغاز تهاجم در فوریه سال گذشته همواره توجیهات مسکو را تکرار کرده است.

پکن بزرگ‌ترین خریدار نفت و گاز روسیه است که به افزایش درآمد کرملین در مقابله با تحریم‌های غرب کمک شایانی کرده است.

مقامات آمریکایی ضمن انتقاد از مواضع چین در قبال لشکرکشی روسیه به اوکراین می‌گویند پکن هنوز خط قرمز ارائه «کمک‌های مرگ بار» به مسکو در جنگ علیه اوکراین را نقض نکرده است.

XS
SM
MD
LG