لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

بزرگترین ستاره هستی ویران می شود


بزرگ ترین ستاره درجهان هستی، کمر به تکه پاره کردن خود بسته است. به گفتۀ ستاره شناسان، ستاره در حال مرگ W26 که به زودی درهم شکسته میشود، در خوشه ابرهای Westerlund 1 و در فاصلۀ ۱۶ هزار سال نوری زمین در صورت فلکی Ara است.
Westerlund 1 متراکم ترین خوشۀ ستارگان درکهکشان ما، ومنزلگاه صدها هزار ستاره است.

قطر ، W26 هزار و پانصد برابر قطر خورشید و یکی از تابناک ترین ابرستاره های سرخ فام است که دگرگونی شگرفی پشت سرگذاشته است و اکنون به اصطلاح ، مرحلۀ پیش ازمرگ خود را طی می کند.

عمر برخی ازعظیم ترین ستاره ها ازچندین صد میلیون سال بیشتر طول نمی کشد.
آنها تمامی انرژی مرکزیشان را مصرف می کنند و منفجرمی شوند. این گونه ستاره ها، قبل از پایان حیاتشان، دچار ناپایداری شدیدی می شوندو به پرتاب مقادیر فراوانی ازلایه های برونی شان میپردازند.

این لایه های سرشاراز نیروی مرکزی، حاوی عناصر حیاتی نظیر سیلیکون و مگنزیوم لازم برای شکل گیری سیّاره ای صخره ای همانند زمین اند.

با استفاده از تلسکوپ عظیم در رصدخانه ای بسیار مجهّز واقع در کشور شیلی، ستاره شناسان بریتانیای کبیر، آلمان و ایالات متحده، تصویری سبزرنگ از ابری از گاز هیدرژن دریافت کردند. چنین ابرهای درخشانی معمولاً یونیزه شده اند. این گونه ابرها به ندرت دراطراف ستاره های عظیم دیده شده اند و نادرتر، حضورشان در اطراف ابرستاره هائی گلگون مثل W26 است.

مطالعۀ اجسامی همانند سحاب W26 به ستاره شناسان کمک می کند به چند و چون روند فنای تودۀ محیط برستاره گان عظیم، پیش ازآن پی ببرند.
XS
SM
MD
LG