لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۵

رونمایی از قوی ترین تلسکوپ فضایی جهان در شیلی


بزرگترین و قوی ترین تلسکوپ رادیویی جهان در مناطق بیابانی شیلی به مرحله بهره برداری رسیده است.

ساخت این تلسکوپ عظیم بیش از دو دهه طول کشیده است، و ستاره شناسان و منجمان اکنون از توانایی بیشتری برای سفر به اعماق کائنات برخوردارخواهند شد.

سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی روز چهارشنبه (١٣ مارس) در منطقه ای واقع در ٥ هزار متری بالای سطح دریا که رطوبت بسیار اندکی دارد و آسمان ابری نیست، از این تلسکوپ عظیم رونمایی کرد.
ساخت تلسکوپ فضایی آلما ١̷٣ میلیارد دلار هزینه در برداشته است.

رئیس جمهوری شیلی در مراسم رونمایی از این تلسکوپ گفت "این مزیت بسیار بزرگی برای شیلی است. به همت مهندسان سازنده این تلسکوپ، شیلی هم اکنون به پایتخت نجوم جهان بدل شده است".

پینرا سپس گفت هم اکنون ستاره شناسان و منجمان می توانند آنتن های این تلسکوپ را به سمت اعماق کهکشان ها بچرخانند و در جستجوی منبع پیدایش جهان، از سردترین گازها و گرد و غبارهائی که شکل دهنده ستارگان، سیاره ها و کهکشان هاست، تا انرژی بکار رفته در پدیده بیگ بنگ، کنکاش کنند.

ساخت تلسکوپ آلما در اواخر سال ٢٠١٣ تکمیل شد. این تلسکوپ فضایی عظیم شامل ٦٦ صفحه آنتن است که برای جذب طول موجهای نوری طراحی و ساخته شده اند که برای چشم انسان مشهود نیستند.

ساخت این تلسکوپ یک پروژه بین المللی بوده که با بودجه و اجرای کنسرسیومی از کشورهای آمریکای شمالی، شرق آسیا و اروپا تکمیل شده است.
XS
SM
MD
LG