لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

کایلی مور گیلبرت: جمهوری اسلامی در استرالیا نفوذ کرده است


کایلی مور گیلبرت - آرشیو
کایلی مور گیلبرت - آرشیو

کایلی مور-گیلبرت، چهره دانشگاهی بریتانیایی-استرالیایی می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران در استرالیا نفوذ کرده است و تحرکات او و همچنین فعالیت استرالیایی‌هایی را که علیه نقض حقوق بشر در ایران صحبت می‌کنند، رصد می‌کند.

دو سال پیش مور-گیلبرت پس از گذراندن بیش از ۸۰۰ روز از زندان اوین در ایران آزاد شد.

به نوشته ای‌بی‌سی نت در استرالیا، او در یک جلسه پارلمان درباره پیامدهای حقوق بشری خشونت‌های اخیر در ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران به خوبی در این زمینه شناخته شده است که دارای شبکه‌های جمع‌آوری اطلاعات و نفوذ در استرالیا است.

مور-گیلبرت گفت: «ایرانیان استرالیایی که در تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در استرالیا شرکت می‌کنند گزارش داده‌اند که خانواده‌هایشان در ایران به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌ آنها در استرالیا تهدید شده‌اند.» او گفت: «آنها از سوی عوامل جمهوری اسلامی در استرالیا نیز هدف قرار گرفته‌اند.»

او در جلسه پارلمان گفت: «من خود پس از بازگشتم به استرالیا هدف رژیم ایران قرار گرفتم.»

مور-گیلبرت در انتقاد از عملکرد دولت استرالیا گفت: «من تهدید شده‌ام، هک شده‌ام، هیچ کمکی دریافت نکرده‌ام.»

بسیاری از دولت استرالیا خواسته‌اند تا تجارت با ایران را متوقف کند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و ایران را از کمیسیون سازمان ملل در مورد وضعیت زنان حذف کند.

برخی همچنین از استرالیا می‌خواهند که سفارت خود در ایران را ببندد و سفیر خود را از ایران خارج کند، اما مور گیلبرت نسبت به این امر هشدار داد و گفت زمانی که او در ایران گروگان گرفته شد، حمایت کنسولی استرالیا برای نجات او بسیار مهم بود.

کایلی مور-گیلبرت خواستار اعمال تحریم‌هایی نظیر قانون ماگنیتسکی علیه مقامات جمهوری اسلامی شده است که تحمیل تحریم‌های دولتی علیه افراد خارجی را که مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند و یا در فساد عمده‌ا‌ی دست داشته‌اند، ممکن می‌سازد.

XS
SM
MD
LG