لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

گزارش‌ها: ایرانیان ساکن کانادا نگران افزایش فعالیت‌ عوامل جمهوری اسلامی هستند


اعتراضات ایرانیان کانادا علیه جمهوری اسلامی
اعتراضات ایرانیان کانادا علیه جمهوری اسلامی

سی‌بی‌سی‌نیوز کانادا در گزارشی از نگرانی‌های فزاینده‌ ایرانی‌های ساکن کانادا در مورد فعالیت‌های جمهوری اسلامی علیه آنها نوشته است.

ایرانی‌های-کانادایی می‌گویند وابستگان جمهوری اسلامی ایران که در کانادا هستند آنها را تهدید کرده و تحت رصد قرار داده‌اند و حتی پس از شرکت در تظاهرات علیه حکومت ایران، مشغول تعقیب آنها می‌شوند.

مریم شفیع پور، یک فعال ایرانی که اکنون در کانادا زندگی می کند، می‌گوید کسانی که او را تهدید کردند «منظره آپارتمان من را می‌دانند. گفتند یک مدرسه است. (می‌دانند) که سه گربه دارم. آنها دوستانی را که به خانه من آمده اند می شناسند.»

شفیع پور گفت، سال گذشته، اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعات مربوط به زندگی او را به خواهرش در ایران منتقل کردند و از آن برای تهدید خانواده و فریب دادن او به کشور استفاده کردند.

شفیع پور می گوید بعد از آن با همه دوستانس رابطه‌ش را قطع کرده چون می‌ترسید و اکنون تنها است. شفیع پور یک بار به دلیل «تبلیغ علیه نظام» دو ماه را در سلول انفرادی زندان اوین گذراند.

سی‌بی‌سی‌نیوز در بخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد هفته گذشته، برای اولین بار، سرویس اطلاعات امنیتی کانادا تایید کرد که در حال بررسی «چند تهدید جانی ناشی از جمهوری اسلامی ایران» است.

اما شفیع پور و دیگر فعالان به سی‌بی‌سی نیوز گفتند که هیچ کمکی از پلیس یا مقامات دولتی کانادا نداشته‌اند و احساس نمی‌کنند که تهدید علیه آنها در کانادا جدی گرفته می‌شود.

این گزارش علاوه بر ذکر چند مورد دیگر از تهدیدات علیه دیگران نظیر مسیح علینژاد در آمریکا می‌نویسد که علاوه بر شفیع پور برخی دیگر از ایرانیان در کانادا می‌گویند که با آنها تماس‌های تهدیدآمیز گرفته شده و پیامک‌هایی به شماره‌های تلفن همراه خصوصی آنها فرستاده شده است. در این پیام ها به آنها هشدار داده شد که از نوشتن درباره ایران در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

سی‌بی‌سی‌نیوز به نقل از اردشیر زارع زاده، یک ایرانی کانادایی که پیشتر در ایران زندانی بود، نوشته است که او معتقد است که «حضور عوامل رژیم (جمهوری اسلامی) در کانادا در حال افزایش است و این باعث ناراحتی و سردرگمی در جامعه ایرانی تبار شده است.»

XS
SM
MD
LG