لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

معاون حقوقی رئیسی می‌گوید «آزادی حجاب» با «مبانی جمهوری اسلامی» در تضاد است


اعتراضات در ایران - آرشیو
اعتراضات در ایران - آرشیو

محمد دهقان، معاون حقوقی ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه گفت آزاد شدن حجاب در ایران با جمهوری اسلامی تضاد دارد.

دهقان حجاب را «یکی از نمادهای جمهوری اسلامی» توصیف کرد و با اشاره به مطرح شدن موضوع اجباری شدن حجاب توسط روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، و تبدیل شدن آن به قانون توسط مجلس شورای اسلامی «آزاد» شدن حجاب در کشور را در تضاد با مبانی و مظاهر جمهوری اسلامی دانست و گفت: «ما جلساتی در این زمینه گذاشتیم و نظر خود درباره حجاب را به مسئولان ذیربط اعلام خواهیم کرد.» او مشخص نکرد «مسئولان» چه کسانی هستند و در چه جلسه‌ای این نظرات بیان شد.

با مرگ مهسا امینی تحت بازداشت گشت ارشاد و بالا گرفتن اعتراضات و نارضایتی‌ها علیه حجاب اجباری و گشت ارشاد و سپس کل نظام جمهوری اسلامی، بسیاری از زنان و دختران روسری‌های خود را آتش زدند و یا از سر در آوردند.

دهقان همچنین از تهیه «ساز و کار جدید نحوه برگزاری تجمعات با همکاری مجلس خبر داد و گفت که «در قانون اساسی جمهوری اسلامی حق اعتراض و تجمع مردم را به رسمیت شناخته است.»

با این حال او مشخص نکرد که آیا اعتراضات علیه حجاب نیز به رسمیت شناخته می‌شود یا خیر و با سخنان او در مورد تضاد آزادی حجاب با جمهوری اسلامی، معترضان چگونه می‌توانند برای تغییر حجاب اجباری در ساختار جمهوری اسلامی اقدام کنند.

از زمان آغاز اعتراضات اخیر از اواخر شهریور ماه گذشته تاکنون در «گشت ارشاد» صدها تن در جریان سرکوب اعتراضات کشته و هزاران نفر نیز دستگیر شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG