لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

داعش مسئولیت حمله به مسجد شیعیان کویت را بر عهده گرفت


گروه موسوم به دولت اسلامی مسئولیت بمب‌گذاری انتحاری ظهر روز جمعه در یک مسجد متعلق به شیعیان در پایتخت کویت، که منجر به مرگ دست کم ۲۷ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد، را بر عهده گرفت.

یگ گروه وابسته به داعش که خود را «ولایت نجد» معرفی می‌کند، در یک بیانیه اینرتنتی مدعی انجام حمله شد، و گفت بمب‌گذار، که یک تبعه سعودی بوده است، کمربند انفجاری خود را زمانی که نمازگزاران مسجد را پر کرده بودند، فعال کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسجد امام صادق در محله «السوابیر» هدف این حمله انتحاری بود. به گفته گروه‌های امداد پزشکی حاضر در محل، انتظار می‌رود بر شمار قربانیان افزوده شود.

گروه ولایت نجد ادعا کرده است در هفته‌های اخیر به حملات مرگبار مشابهی در عربستان سعودی دست زده است. با این حال این نخستین بار است که مسجدی متعلق به شیعیان را در کویت هدف حمله قرار می‌دهد.

وزیر دادگستری، اوقاف و امور اسلامی کویت این حمله را یک «اقدام تروریستی که ملت ما را تهدید می‌کند و قصد دارد وحدت ملی را از بین ببرد» توصیف کرد.

به گفته شاهدان عینی، مهاجم پس از رکعت دوم نماز ظهر خود را منفجر کرد. بلافاصله پس از آن، پلیس مناطق اطراف مسجد را بست و مردم را از ورود به محل و تجمع در اطراف آن منع کردند.

بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده و ایران، و همینطور دبیر کل سازمان ملل متحد این حمله را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفتگویی تلفنی با همتای کویتی خود، ضمن ابزار همدردی با دولت و ملت کویت، بر لزوم همکاری جمعی برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG