لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

داعش مسئولیت حمله دوم به یک مسجد دیگر شیعیان در عربستان را پذیرفت


ماموران آتش نشانی در حال خاموش کردن خودروهای آتش گرفته پس از انفجار انتحاری در پارکینگ مسجد امام حسین در دمام - ۸ خرداد ۱۳۹
ماموران آتش نشانی در حال خاموش کردن خودروهای آتش گرفته پس از انفجار انتحاری در پارکینگ مسجد امام حسین در دمام - ۸ خرداد ۱۳۹

یک هفته پس از حمله به مسجدی متعلق به شیعیان در شرق عربستان سعودی، یک بمب‌گذار اتتحاری دیگر روز جمعه به یک مسجد دیگر شیعیان حمله کرد که در اثر آن دست کم چهار نفر کشته شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی این بار نیز مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

به گفته مقامات سعودی، انفجار در جریان برگزاری نماز جمعه در مسجد امام حسین در شهر دمام، در حالی روی داد که ماموران امنیتی به خودرو بمب‌گذار انتحاری هنگامی که به طرف محوطه پارکینگ نزدیک مسجد در حرکت بود، نزدیک شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک شاهد عینی نوشت نیروهای داوطلب امنیتی سعی کردند از ورود فرد مظنون به بخش زنانه مسجد جلوگیری کنند.

به گفته یک مقام امنیتی، مهاجم خود را در چادر سیاه رنگی که زنان در عربستان سعودی می‌پوشند پنهان کرده بود، و پس از آن که نیروهای امنیتی به او مشکوک شدند و او را متوقف کردند، کمربند انفجاری خود را فعال کرد.

در عکس‌ها و ویدئوهای این انفجار در شبکه‌های اجتماعی، خودروهای آتش گرفته، و نیز دود سیاهی که از نزدیکی محل انفجار بلند شده بود، در میان فریادهای رهگذران، نشان داده می‌شود.

روز جمعه هفته گذشته، در یک حمله انتحاری دیگر در مسجد شیعیان در استان قطیف در شرق عربستان که اکثر ساکنان آن شیعه هستند، ۲۱ نمازگزار کشته و ده‌ها نفر نیز مجروح شدند. داعش مسئولیت آن را نیز پذیرفته بود.

عربستان سعودی مرزی طولانی با عراق و یمن دارد، با این حال، چنین حملاتی در آن مناطق نادر بوده است.

مقامات سعودی ادعا کردند حمله در دمام خنثی شده است. اما گروه افراطی داعش در بیانیه‌ای گفت علیرغم امنیت شدید، عامل انتحاری توانست خود را به محل برساند.

این گروه در بیانیه‌ای در فیسبوک گفت یک «سرباز خلافت» به نام ابو جندال الجزراوی منفجر کرد، و از سنی‌ها خواست «سرزمین دو حرم را از رافضی‌های ملحد پاک کنند.»

XS
SM
MD
LG