لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

ملک سلمان وعده داد عاملان حمله به مسجد شیعیان عربستان را مجازات کند


در حمله انتحاری به مسجد شیعیان در عربستان، ۲۱ نفر کشته شدند
در حمله انتحاری به مسجد شیعیان در عربستان، ۲۱ نفر کشته شدند

دهها هزار تن روز دوشنبه در مراسم تشییع جنازه ۲۱ شهروند شیعه عربستان سعودی که در یک حمله انتحاری در مسجدی در شرق این کشور کشته شدند، شرکت کردند.

به نوشته رسانه‌های این کشور مردم از دیگر نقاط این کشور برای ادای احترام به کشته‌شدگان به استان قطیف در شرق این کشور آمده بودند. نیروهای امنیتی این کشور در این مراسم حضور کمرنگی داشتند.

گروه «دولت اسلامی» (داعش) مسوولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفت.

یکی از برگزارکنندگان مراسم تشییع جنازه درباره حضور مردم در این مراسم گفت: «این جمعیت باور نکردنی مردم نه تنها از استان قطیف، بلکه از سراسر کشور به اینجا آمده‌اند، و این مردم تنها شیعیان نیستند، بلکه از مذاهب دیگر و حتی خارجی‌ها نیز حضور دارند.»

حمله انتحاری روز جمعه به مسجد شیعیان، یکی از مرگبارترین حملات در این کشور بود.

عربستان سعودی از دو ماه گذشته درگیر حملات هوایی به مواضع شورشیان شیعه حوثی در یمن همسایه جنوبی خویش است، با این حال، ملک سلمان پادشاه عربستان، در بیانیه آشتی‌جویانه متعهد شده است که عاملین این حمله را به محاکمه کشاند.

حمله به شیعیان حوثی در یمن و بمب گذاری در مسجد شیعیان قطیف در حالی رخ می دهد که دادگاهی در عربستان در مهر ماه سال ۱۳۹۳، شیخ نمر باقر النمر روحانی سرشناس شیعه این کشور را به اتهام «ایجاد تفرقه، تضعیف وحدت ملی و زمینه‌سازی برای دخالت خارجی،» به مرگ محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG