لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

ادامه اختلافات منجر به پایان زودهنگام نشست شورای همکاری خلیج فارس شد


شیخ محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر در حال ورود به نشست وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کویت - ۱۳ آذر ۱۳۹۶
شیخ محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر در حال ورود به نشست وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کویت - ۱۳ آذر ۱۳۹۶

با ادامه یافتن اختلافات سیاسی بین برخی کشورهای عربی و قطر، امیر کویت که میزبان جدیدترین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بود، روز سه شنبه با سرعت به کار اجلاس پایان داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ صباح الاحمد الصباح پس از نشست ۱۵ دقیقه‌ای روز سه شنبه، شورا در پایتخت کویت، در بیاینه‌ای بطور غیرمنتظره اعلام کرد که شورای همکاری به کار خود پایان داده است.

امیر کویت که سه شنبه این نشست را – که قرار بود دو روزه باشد – افتتاح کرد و در بیانیه پایانی زودهنگام خود بدون ذکر جزئیات گفت، باید کمیته‌ای برای بررسی چگونگی پیشبرد جلسات و اهداف شورا تشکیل شود.

وی در این بیانیه همچنین به همه اعضا برای برگزاری «موفقیت آمیز» نشست تبریک گفت.

شیخ صباح ۸۸ ساله و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی همتای قطری او، تنها سران کشورهای عضو شورا بودند که در جلسه امروز حضور داشتند و بقیه کشورها با اعزام نمایندگانی در سطوح پائین‌تر در آن شرکت کردند.

یک روز پیش از آغاز به کار نشست سران شورای همکاری، امارات متحده عربی اعلام کرده بود به همراه عربستان سعودی «کمیته مشترکی» برای همکاری‌ بیشتر در حوزه‌های اقتصادی و نظامی تشکیل داده است.

عربستان، امارات، بحرین و مصر، قطر را به حمایت از گروه‌های تروریستی و همراهی با سیاست‌های ایران متهم و اواسط خرداد روابط خود را با دوحه قطع کردند. میانجی‌گیری‌ها برای کاستن از تنش تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG