لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

نشست کوتاه شورای همکاری خلیج فارس؛ عربستان و امارات اتحادیه جدید می‌زنند


در حالیکه به جای دو روز، نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، یک روز نشست برگزار کردند، عربستان و امارات هم خبر دادند یک اتحادیه جدید تشکیل می‌دهند.

اسوشیتدپرس در گزارشی از کویت محل برگزاری این نشست، می نویسد با این تشکیلات تازه میان ریاض و ابوظبی، امکان دارد شورای همکاری خلیج فارس تضعیف شود.

شورا از ماهها پیش بر اثر اختلاف ریاض با دوحه دستخوش تنش و دو دستگی بوده است. نیمی از اعضای شورا قطر را تحریم کرده اند.

وزارت خارجه امارات متحده عربی روز سه‌شنبه درست ساعاتی پیش از آغاز نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کویت، خبر اتحاد را اعلام کرد.

در نشست شورا تنها سران قطر و کویت شرکت دارند و بقیه کشورها نمایندگان رده پائین تر را فرستاده اند.

قابوس سلطان سالخورده عمان غالبا در نشست سران حضور پیدا نمی کند و وزیر خارجه را به عنوان نماینده خود اعزام می دارد.

در اعلامه وزارت خارجه امارات به تایید تشکیل کمیته مشترک همکاری عربستان سعودی و امارات از سوی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس امارات و حکمران ابوطبی اشاره شده است.

هنوز عربستان سعودی خبر این همکاری را اعلام نکرده است.

در اعلامیه امارات بر همکاری دو کشور در زمینه های نظامی ، سیاسی اقتصادی، تجاری و فرهنگی و هر نوع همکاری دیگری که به نفع امارات و عربستان سعوی باشد، تاکید شده است.

در اعلامیه روز سه شنبه امارات این مساله که سایر اعضای شورا هم برای پیوستن به همکاری تازه دعوت شده است یانه ،مسکوت مانده است.

امارات و عربستان سعودی از چندسال پیش مناسبات خود را نزدیک تر کرده اند و امارات در ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن شرکت فعال دارد.

شیخ محمد بن زاید ولیعهد امارات نیز مناسبات نزدیکی با محمد بن سلمان ولیعهد و مرد قدرتمند عربستان سعودی دارد.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عربستان سعودی، عمان، امارات و قطر که متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس هستند، در واکنش به حکومت شیعی در ایران اقدام به تشکیل این شورا کردند.

شیخ صباح، امیر کویت تلاش داشته است با سیاستی میانه رو بر وحدت و انسجام شورای همکاری خلیج فارس تاکید کند و از شدت گرفتن تنش ها میان اعضا جلوگیری به عمل آورد. امیر کویت در همین رابطه خواستار برپائی یک کمیته از کشورهای عضو شورا برای یافتن راه حل اختلاف ها شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG