لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

زیردریایی‌های آمریکایی مجهز به تسلیحات اتمی در کره‌جنوبی پهلو می‌گیرند


جو بایدن و یون سوک یول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، واشنگتن - ۲۵ آوریل ۲۰۲۳
جو بایدن و یون سوک یول، روسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی، واشنگتن - ۲۵ آوریل ۲۰۲۳

جو بایدن و یون سوک یول، روسای جمهوری آمریکا و کره‌جنوبی، روز چهارشنبه توافقنامه‌‌‌ای را امضا می‌کنند که شامل طرح‌هایی برای پهلو گرفتن زیردریایی‌های مجهز به تسلیحات اتمی آمریکا در کره جنوبی است.

پهلوگیری این زیردریایی‌ها برای نخستین‌بار در بیش از ۴۰ سال گذشته انجام خواهد شد.

مقامات ارشد دولت آقای بایدن این اقدام را نمایش آشکار حمایت واشنگتن از سئول در بحبوحه نگرانی‌‌های فزاینده از تهدیدهای هسته‌ای کره‌شمالی می‌دانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بازدیدهای برنامه‌ریزی شده زیردریایی‌های اتمی آمریکا از کره‌جنوبی، بخشی اساسی از آنچه توافق «اعلامیه واشنگتن» نامیده می‌شود، خواهد بود.

هدف «اعلامیه واشنگتن»، ایجاد بازدارندگی در قبال حمله احتمالی کره‌شمالی به همسایه خود در جنوب است.

سه مقام ارشد دولت ایالات متحده که پیش از اعلام رسمی این طرح و به شرط ناشناس ماندن به خبرنگاران توضیحاتی دادند، گفتند که دستیاران روسای جمهوری آمریکا و کره‌جنوبی، ماه‌ها بر روی جزئیات این طرح کار و توافق کردند که نمایش «گاه به گاه» و «بسیار روشن» قدرت و قابلیت‌های بازدارندگی گسترده آمریکا باید بخشی اساسی از توافق دو کشور باشد.

این توافق با هدف کاهش نگرانی‌های کره‌جنوبی از برنامه تهاجمی تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی، و برای جلوگیری از شروع مجدد برنامه هسته‌ای سئول انجام خواهد شد. کره‌جنوبی حدود ۵۰ سال پیش با امضای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) برنامه هسته‌ای خود را کنار گذاشت.

واشنگتن و سئول همچنین در مورد استراتژی پاسخ هسته‌ای در صورت حمله پیونگ‌یانگ به کره‌جنوبی، هماهنگی بیشتری خواهند داشت اما به نوشته آسوشیتدپرس، کنترل عملیاتی در دست ایالات متحده باقی می‌ماند و هیچ سلاح هسته‌ای در سواحل کره جنوبی مستقر نمی‌شود.

این توافق همچنین بر لزوم تقویت آموزش‌های مشترک نظامی ارتش‌های آمریکا و کره جنوبی تاکید می‌کند.

به گفته مقامات آمریکایی، کره جنوبی به عنوان بخشی از این توافق بر تعهد خود به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای تاکید خواهد کرد. این معاهده، پیمانی است که چندین قدرت بزرگ هسته‌ای و غیر هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش فناوری تسلیحات هسته‌ای امضا کرده‌ و در این زمینه وعده همکاری داده‌اند.

XS
SM
MD
LG