لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

رئیس کمیته بین‌المللی نجات می‌گوید آتش‌بس «حداقل پنج‌روزه» در غزه ضروری است


دیوید میلیبند، رئیس کمیته بین‌المللی نجات، روز چهارشنبه خواستار آتش‌بس بشردوستانه پنج روزه در غزه شد. او گفت که این حداقل مدت زمانی است که آژانس‌های کمک‌رسانی برای تسکین رنج‌های مردم غزه و ارائه کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

میلیبند در گفت‌وگو با کریستین امانپور، گزارش‌گر ارشد سی‌ان‌ان، گفت: «دستیابی به این آتش‌بس بشردوستانه بسیار مهم است تا همکاران ما بتوانند کمک‌رسانی را در داخل غزه انجام دهند. بسیاری از افراد در حال حاضر مرده‌اند و بسیاری دیگر نیز در خطر مرگ هستند.»

او همچنین بر ضرورت نظارت بر عملیات کمک‌رسانی در کشورهای آسیب دیده از جنگ و ضرورت آتش‌بس با مدت زمانی قابل توجه برای مقابله موثر با بحران تاکید کرد.

میلیبند همچنین بر فوریت افزایش جریان کمک‌ها از جمله دارو، غذا، آب و اقلام غیر خوراکی و همچنین اطمینان از ایمنی امدادگران در غزه تاکید کرد. او گفت که ایمنی غیر نظامیانی که به دنبال کمک هستند و تخلیه مجروحان، ضروری است.

در شرایطی‌که رئیس کمیته بین‌المللی نجات درباره تهدید احتمالی بیماری‌های واگیردار مانند وبا، سرخک و حصبه در غزه هشدار می‌دهد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر آزادی گروگان‌ها به عنوان پیش‌شرط آتش‌بس تاکید کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه سیاست اسرائیل مبنی بر اینکه بدون آزادی گروگان‌ها آتش‌بس در غزه برقرار نخواهد شد، تکرار کرد و گفت: «من می‌خواهم شایعات بیهوده‌ای را که از هر طرف می‌شنویم کنار بگذارم و یک چیز واضح را تکرار کنم: بدون آزادی گروگان‌هایمان آتش‌بسی برقرار نخواهد شد.»

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند

XS
SM
MD
LG