لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

خالد پیرزاده، قهرمان پیشین پرورش اندام، «در بدترین شرایط جسمانی» آزاد شد


خالد پیرزاده در کنار همسر و دخترش، پس از آزادی از زندان مرکزی اهواز
خالد پیرزاده در کنار همسر و دخترش، پس از آزادی از زندان مرکزی اهواز

خالد پیرزاده، ورزشکار و معترض سیاسی که در اهواز زندانی بود «در بدترین شرایط جسمانی» آزاد شد.

علی شریف‌زاده، وکیل دادگستری، پیشتر در توییتی نوشته بود که خالد پیرزاده اکنون با ده‌ها کیلو کاهش وزن روی ویلچر می‌نشیند و به بی‌اختیاری ادرار دچار شده است.

خالد (کوشان) پیرزاده خرداد ۱۳۹۸ توسط قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «توهین به رهبری» مجموعا به هفت سال زندان محکوم شد.

یاشار تبریزی، فعال مدنی که خود نیز به تازگی از زندان آزاد شده است، با انتشار ویدئویی وضعیت جسمی کنونی آقای پیرزاده را نشان داده که قادر به حرکت نیست و خود را روی زمین می‌کشد.

او ضمن انتشار این ویدئو نوشت: «خالد پیرزاده پس از تحمل چهار سال حبس در بدترین شرایط جسمانی آزاد شد. دیدن وضعیت ایشان، حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد.»

در روزهای گذشته همسر خالد پیرزاده با اشاره به این که او پیش از زندان ۱۲۰ کیلو وزن داشت و قهرمان ملی و ورزشکار بدن‌ساز بود، گفت که او روی ویلچر می‌نشیند و از برای دفع ادرار از سوند استفاده می‌کند و وزنش به ۶۰ کیلوگرم کاهش یافته است.

روایت همسر خالد پیرزاده زندانی سیاسی از سختی‌ها و فشارها بر او در زندان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

خالد (کوشان) پیرزاده اردیبهشت ۹۷ به همراه رضا محمدحسینی، در حین شعارنویسی توسط مأموران سپاه ثارالله بازداشت شد و پیش از این، مدتی در زندان تهران بزرگ زندانی بود.

او در اعتراض به فشارها بر خود و خانواده‌اش بارها اعتصاب غذا کرد و یک بار نیز پلک خود را دوخته بود.

XS
SM
MD
LG