لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

ظریف: «فرصت تاریخی برای حل مناقشه اتمی»


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید «فرصتی تاریخی» برای حل مناقشه ده ساله اتمی ایران با قدرت های جهانی فراهم آمده است.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، ظریف که در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور دارد، روز سه شنبه در حساب توئیتری خود گفت «ما فرصتی تاریخی برای حل مساله اتمی ایران داریم، بشرط این که جهان خود را با رویکرد جدید ایران تطبیق دهد.»

ظریف قرار است روز پنجشنبه به همتایان خود ازگروه ٥ بعلاوه یک، از جمله جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه ای در سازمان ملل متحد بپیوندد.

در این میان، روزنامه های کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار نظر می کنند که ایران در برابر شناخت نقش آن در منطقه، احتمالا در برنامه اتمی مصالحه خواهد کرد.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه الاتحاد چاپ ابوظبی در تفسیری می گوید مذاکرات ایران وغرب درباره برنامه اتمی «معتدل وعملگرا» خواهد بود، ومی افزاید ایران در برابر استیلای منطقه ای حاضر خواهد شد از در مصالحه درآید. به سخن دیگر، ایران در مقابل بعهده گرفتن نقش در مسائل مربوط به امنیت منطقه، تضمین هایی در مورد امنیت و ایمنی اسرائیل خواهد داد.

روزنامه الوطن چاپ کویت، که روابط نزدیکی با خاندان حاکم دارد، به امکان نزدیکی آمریکا و ایران پرداخته است و می گوید برقراری مناسبات با ایران به نفع آمریکا است، زیرا ایران یکی از بزرگترین و مهمترین کشورهای منطقه است و بهبود مناسبات با آن بسود کشورهای خلیج فارس نیزخواهد بود.

اما، روزنامه الرای چاپ دوحه، برقراری مناسبات نیرومند بین واشنگتن و تهران را «یک فاجعه» برای کشورهای عرب، بویژه در حوزه خلیج فارس می داند.

روزنامه الوسط چاپ منامه، می گوید آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در مورد تغییر شکل رژیم و نیز روند تصمیم گیری تصمیمی مهم گرفته است. و روحانی اینک آنقدر قدرت دارد که درباره مساله حساس اتمی مذاکره کند و از حمایت مردم و رهبری برخوردار است.

روزنامه الخلیج چاپ شارجه می نویسد نزدیک شدن آمریکا و ایران و نرم شدن مناسبات دیپلماتیک آنها احتمالا «بدترین خبری است که نتانیاهو نخست وزیراسراییل تاکنون شنیده است» و می افزاید اسرائیل تمام توان خود را برای جلوگیری ازهر تفاهم یا تحول مثبتی بین واشنگتن وتهران بکار خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه می گوید حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تعامل سازنده و افزایش شفافیت در مورد برنامه اتمی را در برابر کاهش تحریم ها وعده داده است.
اوقرار است بعد ازظهرسه شنبه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.
XS
SM
MD
LG