لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

ظریف: حق ایران برای غنی سازی غیرقابل مذاکره است


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است در گفتگو با ایالات متحده حق ایران برای غنی سازی صلح آمیز اورانیوم برنامه هسته ای کشور باید محفوظ بماند، اما ایران نیازی ندارد که اورانیوم را در سطوح تسلیحاتی غنی کند.

در بحبوحه تلاش های فزاینده برای یافتن راهکاری برای حل و فصل برنامه اتمی ایران، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه (۲۹ سپتامبر) در مصاحبه با برنامه «این هفته» شبکه آمریکایی «ای بی سی» گفت «فرصت واقعی» برای دستیابی به توافق با ایالات متحده وجود دارد.

آقای ظریف در این مصاحبه گفت «گفتگوها برای بحث در مورد جنبه های مختلف برنامه غنی سازی اورانیوم برگزار خواهند شد. (اما) حق ما برای غنی سازی جای مذاکره ندارد».

وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید کرده است «ما به اورانیومی که در سطوح تسلیحاتی غنی شده باشد، نیاز نداریم. این یک امر قطعی و روشن است و ما در آن مسیر قدمی برنخواهیم داشت. ایران عاری از سلاح های اتمی نه تنها هدف شما است، بلکه این امر اولین و مهمترین هدف ما نیز هست».

ایران بارها از حق خود برای غنی سازی اورانیوم به عنوان بخشی برنامه تولید انرژی اتمی غیرنظامی و بهره گیری از آن برای مصارف پزشکی و درمانی دفاع کرده است، اما ایالات متحده و متحدان آن از تهران خواسته اند تا غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر را متوقف کند، سطحی که با تولید اورانیوم مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی فاصله چندانی ندارد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید کرده است ایران نسبت به بازدید بازرسان بین المللی از تاسیسات (اتمی) تمایل نشان می دهد تا ثابت کند که در پی دستیابی به بمب اتمی نیست.

او افزوده است «اگر ایالات متحده آماده است تا حق ایران را به رسمیت بشناسد، به حقوق ایران احترام بگذارد و از آن رویکرد فاصله بگیرد، فرصت واقعی (برای حل و فصل پرونده اتمی ایران) وجود دارد.

آقای ظریف گفته است «ما به برقراری مذاکره و گفتگوها تمایل داریم. ایالات متحده نیز باید کارها را سریع تر پیش ببرد. یکی از این امور برچیدن تحریم های غیرقانونی این کشور علیه ایران خواهد بود».


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده ۳۴ سال است که بین ایران و ایالات متحده «عدم اعتماد دوجانبه» وجود داشته اما هر دو طرف باید از مسیر گفتگو و مذاکره برخی از این بی اعتمادی ها را از میان بردارند.

منابع: خبرگزاری رویترز، بلومبرگ، شبکه «ای بی سی»
XS
SM
MD
LG