لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

سفر کری به چین و کره جنوبی


جان کری در سفر به پکن و سئول، به مسائل منطقه از جمله مهار کردن برنامه هسته ای کره شمالی خواهد پرداخت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه رهسپار جنوب شرقی آسیا می شود تا در دیدار با رهبران کره جنوبی و چین، به مسأله محدود کردن برنامه هسته ای کره شمالی بپردازد. دولت آقای اوباما همچنین پیگیر آزادی کنت بائه، شهروند آمریکایی است که در کره شمالی به اردوگاه کار اجباری فرستاده شده است.

مقامات آمریکایی برای آزادی آقای بائه که یک مبلغ مذهبی مسیحی است، بر دولت پیونگ یانگ فشار می آورند. وی به اتهام توطئه برای سرنگونی دولت کیم جونگ اون به ۱۵ سال حبس و کار اجباری محکوم شده است. ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید چنانچه چین بتواند به آزادی آقای بائه کمک دهد، آقای کری مایل است برای این کار تلاش کند:

«البته چینی ها رابطه ویژه ای با دولت کره شمالی دارند که به پیشبرد هدف های مشترک ما با چین کمک کرده است – هم در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، و هم در بازداشتن پیونگ یانگ از اقدامات تحریک آمیز. بی شک اگر پکن در مورد آقای بائه هم بتواند نقشی داشته باشد، خوشحال می شویم در این باره با آنها صحبت کنیم.»

لو گودمن استاد دانشگاه آمریکایی می گوید بن بستی که در مورد آزادی آقای بائه پیش آمده نشان می دهد واشنگتن از آنچه که در پیونگ یانگ می گذرد – به ویژه بعد از روی کار آمدن کیم جونگ اون – بی خبر است:

«فکر نمی کنم دولت آقای اوباما راجع به دستور کار دولت جدید پیونگ یانگ، دیدگاه آنها نسبت به خودشان، و این که چه کسی با آنها ارتباط دارد، چیز زیادی بداند.»

هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید پکن، که بیشترین ارتباط را با دولت کره شمالی دارد، تلاش می کند تا در موقعیت شکننده فعلی میان آمریکا با آن کشور دیالوگ برقرار کند. اما تحلیلگران می گویند ایالات متحده نمی تواند برای بهبود روابط با کره شمالی روی پکن حساب کند. مایکل آسلین از مؤسسه اینترپرایز آمریکا می گوید:

«ایالات متحده راهکار تازه ای برای ارتباط با پیونگ یانگ پیدا نکرده؛ پکن راهی یافت و آنهم هر چه بیشتر زمان دادن به رهبران کره شمالی بود.»

کره شمالی از فرصت زمانی برای بازسازی برنامه اتمی اش استفاده کرد. در حالی که آمریکا گفته است تا زمانی که پیونگ یانگ اجازه بازدید از تأسیسات اتمی اش را ندهد، گفتگوها را از سرنخواهد گرفت، دنی راسل معاون شرق آسیای وزارت امور خارجه تأکید می کند که هر گونه گفتگویی یک فرصت واقعی برای پیشرفت است.

آقای کری امیدوار است در دیدار با مقامات سئول بتواند به تنش ها میان کره جنوبی و ژاپن بر سر جزایر غنی از منابع گاز طبیعی – که هر دو کشور ادعای مالکیت آن را دارند – پایان دهد.
XS
SM
MD
LG