لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

آمریکا نگران افزایش محدودیت های آزادی بیان در چین


وزارت امورخارجه آمریکا در جدید ترین گزارش خود درباره وضع حقوق بشر در چین، اعلام کرد «کوشش برای خاموش کردن و ارعاب فعالان سیاسی و وکلای منافع عمومی روبه افزایش است.»

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید «حزب کمونیست به افزایش کوشش برای کنترل استفاده از اینترنت ومحتوای آن، محدود کردن جریان اطلاعات، بستن راه های دسترسی به وب سایت های داخلی و خارجی، تشویق خود سانسوری، و مجازات کسانی که حساسیت های سیاسی را نادیده بگیرند، ادامه می دهد.»

وزارت امورخارجه آمریکا همچنین گزارش داد «افرادی که از دولت یا حزب کمونیست چین انتقاد می کنند، با خطر مجازات هایی ازعمل انضباطی در محل کار یا بازجوئی پلیس و بازداشت روبرو هستند.

همچنین شرایط دشوار روزنامه نگاران خارجی درچین بر نگرانی های می افزاید. آنها در برابر محدودیت های دولت که مانع از انجام کارهایشان می شود، قراردارند.

تاخیر در صدور ویزا برای خبرنگاران بیشترشده است، محدودیت دسترسی به محل های به اصطلاح حساس افزایش یافته، و مواردی از بستن وب سایت ها و هک کردن سازمان های رسانه ای گزارش شده است.

اخیرا دولت چین ازصدور ویزا برای یک خبرنگار آمریکایی که قبلا گزارش هایی برای یک روزنامه چاپ هنگ کنگ می فرستاد، جلوگیری کرد.

بیش از ۱۲ روزنامه نگار خارجی که درحال حاضر در چین کار می کنند، درصورت تمدید نشدن ویزاهایشان، ممکن است ناچار شوند تا پایان دسامبر این کشور را ترک کنند.


ایالات متحده آمریکا بر این باور است که روزنامه نگاران خارجی و چینی و همچنین دانشگاهیان باید اجازه یابند آزادانه در چین فعالیت کنند.

جلوگیری ازجریان آزادانه اطلاعات و اخبار، راه را بر بوجود آمدن فضای بازی که برای بحث و گفتمان آزاد در حمایت از نوآوری و تحرک نیاز است، می بندد.


گزارش می رسد جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر خود به پکن این مساله را با شی جین پینگ، رئیس جمهوری و دیگر مقامات چینی در میان گذاشته است.

بایدن در سخنانی در جمع گروهی از بازرگانان آمریکایی در چین گفت «نوآوری درجایی که مردم آزادانه نفس می کشند، آزادانه حرف می زنند، قادر هستند تعصب را به چالش بگیرند، و روزنامه ها می توانند واقعیت ها را بدون ترس گزارش دهند، رشد می کند و شکوفا می شود.»


بایدن گفت «آمریکا و چین هم اینک در پاره ای از این مسائل، در رفتاربا روزنامه نگاران آمریکایی، اختلاف نظرهای عمیق دارند. اما من براین عقیده ام که چین اگر به معیارهای جهانی حقوق بشر احترام بگذارد، نیرومند تر، با ثبات تر، ومبتکرترخواهد شد.»
XS
SM
MD
LG