لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

چین محموله بزرگ ذرت آمریکایی را رد کرد


چین مانع ورود یک محموله ذرت از آمریکا به آن کشور شده و احتمال دارد که سه محموله دیگر را هم رد کند.

وزارت کشاورزی چین اعلام کرده که نتیجه آزمایشاتی که روی نمونه های این ذرت وارداتی انجام گرفته، حاکی از آن بوده که نوعی تغییر ژنتیک در این نوع ذرت اعمال شده. پکن می گوید به این سبب محموله ذرت را رد کرده، اما برخی ناظران معتقدند سبب ممانعت چین از ورود ذرت از آمریکا، اختلاف نظر و تنش اخیر میان دو کشور است.

وزن این محموله بزرگ ذرت آمریکایی بالغ بر ۵۹ هزار و یکصد تن است. یک سخنگوی بخش قرنطینه وزارت کشاورزی چین می گوید برای این محموله هنوز مجوز ورود صادر نشده بود، و هنگام آزمایش، این دستکاری ژنتیک روشن شده است.

اما تاجران ذرت از این بابت ناخرسندند و می گویند امتناع چین از ورود ذرت آمریکایی،‌ به روند تجارتشان صدمه می زند.

واردات ذرت آمریکا به چین از دیرباز معمول بوده است و شمار محموله های صادر شده به آن کشور حتی تا هفته گذشته بیشترین میزان صادرات دانه های خوراکی ایالات متحده را به خود اختصاص داده است.

چین تقاضای بسیاری برای ذرت دارد. دولت آمریکا می گوید پکن تصمیم رد محموله ذرت را به دلایل سیاسی اتخاذ کرده است. یک منبع آگاه تجارت ذرت که نخواسته نامش فاش شود، پیش بینی کرده که پکن طی چند هفته آینده به روند رد کردن واردات محموله های آمریکایی ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، واشنگتن و پکن از ماه گذشته در سازمان جهانی تجارت دچار اختلاف نظر شده اند، چون واشنگتن پکن را به فروش کالاهای بی کیفیت به آمریکا متهم کرده بود.

گفتنی است که محموله ذرت آمریکایی را چند کشور آسیایی به سرعت و به بهای ارزان خریده اند.

انتظار می رود که میزان تولید ذرت در چین سال آینده نزدیک به ۶ درصد افزایش یابد تا بهتر جوابگوی نیازهای گسترده به این محصول باشد.

از سوی دیگر، میزان مصرف ذرت چینیان نیز امسال از سال گذشته ۱.۱ درصد کاهش یافته است که به گفته وزارت بهداشت چین، عمده آن به سبب شیوع آنفولانزای مرغی در اوایل سال جاری میلادی بوده است.
XS
SM
MD
LG