لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

کری: انتقال اعضای مجاهدین خلق از عراق به آلبانی ابتکار دیپلماتیک آمریکا بود


جان کری، وزیر خارجه آمریکا انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق به آلبانی را یک ابتکار مهم دیپلماتیک آمریکا خواند که به گفته او امنیت بیش از سه هزار نفر از اعضای این سازمان را که زندگی آنها در خطر بود، تامین کرد.

آقای کری گفت کمپ لیبرتی که اعضای سازمان مجاهدین خلق در آن بودند، در موارد مختلف مورد حمله قرار گرفته بود و افرادی در این حملات کشته و زخمی شدند.

جمعه گذشته ۲۸۰ عضو دیگر سازمان مجاهدین خلق از کمپ لیبرتی به آلبانی رفتند و به این ترتیب اعضای این سازمان به طور کامل از عراق رفتند.

آقای کری در سخنان روز دوشنبه ۲۳ شهریور خود گفت که آمریکا به دنبال این بوده است که راهی به جلو در این مورد پیدا کند و او، جاناتان وینر، یکی از با سابقه ترین و مورد اعتمادترین مشاوران خود را مامور پیدا کردن راهی برای خروج اعضای مجاهدین از عراق کرد.

جان کری گفت پس از چندین ماه پیشرفت در این خصوص، اوایل سال جاری میلادی از تیرانا، پایتخت آلبانی دیدن کرد و درباره تسهیل انتقال اعضای مجاهدین از کمپ لیبرتی به آلبانی و اسکان دوباره آنها در این کشور گفتگو کرد.

آقای کری گفت آلبانی یک سنت پرافتخار در حفاظت از گروه های آسیب پذیر دارد، همانطوری که چنین کاری را در جریان درگیری های کوزوو و پناه دادن به جمعیت زیادی از یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم کرد.

پیشتر وزارت خارجه عراق از خروج اعضای سازمان مجاهدین خلق از این کشور ابراز خرسندی کرده بود.

XS
SM
MD
LG