لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

وزیران خارجه ایران و آمریکا ملاقات کردند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در رویدادی کم سابقه با محمد جواد ظریف دیدار کرد. هدف از دیدار روز یکشنبه، که در حاشیه نشست امنیت بین المللی در مونیخ برگزار شد، بحث بر سر مسائل مربوط به برنامه اتمی ایران بود.

به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، آقای کری بر اهمیت گفتگوی دو طرف با حسن نیت، و پیروی ایران از تعهداتی که در «طرح اقدام مشترک» داده است، تأکید کرد.
«طرح اقدام مشترک» برآیند نشست بین المللی ماه نوامبر در ژنو بود. وی همچنین روشن کرد که ایالات متحده همچنان اجرای تحریم های فعلی را ادامه می دهد.

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است در شرایطی که جامعه بین المللی در تدارک دور بعدی گفتگوهای همه جانبه است، دیدار رو در روی کری و ظریف «بسیار مهم است».

دور بعدی گفتگوها بر سر برنامه اتمی ایران قرار است روز ۱۸ فوریه در ژنو برگزار شود. هدف گفتگوهای پیش رو رسیدن به یک توافق جامع با ایران بر سر برنامه اتمی اش است.

ایالات متحده ایران را متهم کرده که قصد دارد بمب اتمی بسازد؛ اما ایران مصرانه می گوید برنامه اتمی اش تنها هدف های صلح آمیز و غیرنظامی دارد.

ماه نوامبر، ایران با شش عضو گروه پنج بعلاوه یک به یک توافق اولیه بر سر برنامه اتمی اش رسید که بر اساس آن – دستکم به طور موقت – ایران برنامه بحث برانگیز اتمی اش را متوقف کند و تحریم های اقتصادی علیه ایران هم تخفیف یابد. این توافق شش ماهه به طرفین گفتگوها فرصت می دهد تا راه حلی جامع و فراگیر برای معضل اتمی ایران – که یک دهه است روابط تهران و کشورهای غربی را به بن بست کشانده است – بیاندیشند.
XS
SM
MD
LG