لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

تسهیل بخشی از تحریمهای ایران توسط آمریکا و اروپا


ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای قدرتمند جهان بخشی از تحریم های اقتصادی علیه ایران را تسهیل می کنند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که بازرسان اتمی توقف فعالیت های حساس غنی سازی در ایران را تایید کردند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (۳۰دی) گفت که ایران دستگاه های سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز و فردو که برای غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی بود را غیرفعال کرده است.

این اقدام ایران بخشی از توافقنامه ماه نوامبر بود که در نشست ژنو میان ایران و کشورهای غربی امضا شد.

کاخ سفید گفته است «برای اولین بار در تقریبا یک دهه» ایران «به شکلی تایید شده قوانین را اجرا کرد». کاخ سفید اقدام ایران را «گامی مهم به جلو» توصیف کرد.

با عقب نشینی ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا تحریم های اقتصادی علیه ایران را تسهیل می کنند که ارزش آن تا شش میلیارد دلار برآورد شده است. این لغو تحریم از جمله آزادسازی بیش از چهار میلیارد دلار از سرمایه های خارجی مسدود شده ایران را نیز در بر می گیرد.

عقب نشینی ایران از فعالیت های غنی سازی اورانیوم و تسهیل تحریم های گزنده غرب، راه را برای مذاکرات شش ماه آینده میان تهران و قدرت های جهان با هدف رسیدن به توافق طولانی مدت و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، هموار می سازد.

آمریکا می گوید به «استفاده از دیپلماسی قوی و اصولی برای رسیدن به توافق صلح آمیز» با ایران پایبند است.

توافقنامه موقت ماه نوامبر ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱ ، غنی سازی اورانیوم در ایران را تنها تا پنج درصد مجاز کرد و از دولت ایران خواست تا ذخیره فعلی اورانیوم با غلظت بالا را کاهش دهد.

قدرت های جهان همواره بیم آن داشتند که ایران مخفیانه در تلاش برای توسعه سلاح اتمی باشد اما تهران ادعاها را رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز و برای تولید برق است.
XS
SM
MD
LG