لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۹

دور بعدی مذاکره با ایران، ۱۸ فوریه در نیویورک


این خبر را یک دیپلمات ارشد روس اعلام کرد، ولی ساعاتی بعد خبرگزاری فارس به نقل از مایکل مان نوشت اعلام خبر «زودهنگام» بوده است

خبرگزاری رویترز از مسکو گزارش می دهد که به گفته یک دیپلمات ارشد روس که روز جمعه با خبرگزاری اینترفکس گفت و گو کرده است، دور بعدی مذاکرات ایران و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۵+۱ روز ۱۸ فوریه در نیویورک از سر گرفته می شود.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر، خبرگزاری فارس به نقل از مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه گزارش کرد که هنوز تصمیمی در مورد دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ با ایران گرفته نشده است. بنابراین گزارش، آقای مان به خبرنگار فارس گفته است اظهارات مقام وزارت امور خارجه روسیه در اعلام تاریخ و مکان گفتگو «زود هنگام» بوده، و هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.


این مذاکرات که قرار است با محور مهار فعالیت های هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم ها علیه آن کشور برگزار شود، به گفته مدیرکل اداره امنیت و خلع سلاح وزارت امور خارجه روسیه ۱۸ روز دیگر در پی توافق موقت میان دو طرف برپا خواهد شد و در واقع ادامه صورتجلسه و مباحث نشست قبلی در ژنو تلقی می شود.

دور پیشین این مذاکرات که در ژنو برگزار شد، روز ۲۴ نوامبر سال گذشته (۲۰۱۳) پایان یافت و حاصل آن، توافق موقتی بود که میان ایران و کشورهای گروه ۵+۱ حاصل شد. مدت اعتبار این توافق، شش ماه است.
XS
SM
MD
LG