لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۸

پرداخت دارایی های محدود شده ایران آغاز شد


عراقچی:اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلاری از دارایی ۴/۲ میلیارد دلاری محدود شده ایران روز شنبه اول فوریه به حساب ایران درسویس واریز شد.

اولین قسط از دارایی های حاصل از درآمد نفتی ایران که به دلیل مجازات های اقتصادی با محدودیت روبرو شده بود، روز شنبه اول فوریه به حساب ایران در سویس واریز شد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت خارجه ایران با اعلام این خبر گفت مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار از کل دارایی ۴/۲ میلیارد دلاری محدود شده ایران در کشورهای خارجی براساس توافق نامه زمان بندی شده روز اول فوریه به حساب ایران واریز شد.

این در حالی ست که برخی از خبرگزاری ها در ایران نوشته اند تاریخ واریز این مبلغ به حساب ایران در سویس به دلیل تعطیل آخرهفته بانک ها در اروپا به روز دوشنبه موکول شده است.

عباس عراقچی درتوضیحی در این باره گفت همه اقدام های لازم برای گام اول این توافق انجام شده و همه نقل و انتقال ها صورت گرفته و واریز این مبلغ در سویس انجام شده است. اما به دلیل تعطیلات آخر هفته در روزهای شنبه و یکشنبه، عملیات بانکی برای انتقال این مبلغ از سویس به بانک مرکزی ایران روز دوشنبه انجام می گیرد.

بر اساس توافق ژنو یا برنامه اقدام مشترک ایران و پنج به علاوه یک، مبلغ چهار میلیارد و دویست میلیون دلار دارایی محدود شده ایران که از فروش نفت ایران حاصل شده است، بر اساس یک برنامه زمان بندی شده در هشت قسط آزاد و در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

اول فوریه تاریخ پرداخت اولین قسط این دارایی است. بقیه این دارایی در روزهای اول و هفتم مارس، ۱۰ و ۱۵ آوریل، ۱۴ می، ۱۷ ژوئن، و ۲۰ ژوئیه واریز خواهد شد. سوای قسط های دوم (اول مارس) و پنجم( ۱۵ آوریل) که مبلغ آن ها ۴۵۰ میلیون دلار است، بقیه پرداخت ها هریک ۵۵۰ میلیون دلار خواهد بود.

بر اساس این توافق دو جانبه، پرداخت این قسط ها مشروط به پای بندی ایران به تعهدهایی ست که در برنامه اقدام مشترک تشریح شده است.

به این ترتیب،دو پرداخت اول مشروط به آن است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند ایران رقیق کردن نیمی از ذخیره اورانیوم تقریباً ۲۰ درصد غنی‌شده خود را تکمیل کرده است. پرداخت سه قسط بعدی پس از آن است که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند ایران رقیق سازی تمامی ذخیره اورانیوم تقریباً ۲۰ درصد غنی‌شده خود را تکمیل کرده است. و سرانجام پرداخت سه قسط آخر مشروط به آنست که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران همه تعهدهای خود را انجام داده است.

خبرگزاری فارس، در گفت و گو با یک مقام بانکی که نامش را ذکر نکرده نوشته است این دارایی مسدود نشده بلکه محدود شده بود. به این معنی که پول حاصل از فروش نفت ایران تنها در همان کشور خریدار باقی مانده و ایران حق استفاده از آن را در بیرون از کشور خریدار نفت نداشت. اما به این ترتیب این دارایی می تواند یه به ایران منتقل شود و یا برای خریدهای ایران از کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

همین مقام به این خبرگزاری گفته است که قرار است قرار است اولین قسط از دارایی های محدود شده ایران برای واردات دارو، کالاهای اساسی و پرداخت تعهدات ایران به سازمان‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار گیرد.

دور بعدی مذاکرات ایران و پنج به علاوه یک، روز ۱۸ فوریه در وین برگزار می شود. در این مذاکرات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با مدیران سیاسی وزارت خارجه هفت کشور مذاکره کننده حضور خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG