لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

نمایش وحدت آمریکا و بریتانیا در برابر بحران عراق


NASA astronaut Scott Kelly took a series of seventeen photographs from the International Space Station during a single flyover of Australia on Oct. 12-13, 2015. This first photo of the series was posted with the caption, "#EarthArt in one pass the #Australian continent.
NASA astronaut Scott Kelly took a series of seventeen photographs from the International Space Station during a single flyover of Australia on Oct. 12-13, 2015. This first photo of the series was posted with the caption, "#EarthArt in one pass the #Australian continent.
جان کری وزیر خارجه آمریکا و ویلیام هیگ، همتای بریتانیایی اش که در یک نشست جهانی در لندن شرکت دارند، روز جمعه گفتند آمریکا و بریتانیا برای حمایت از دولت عراق – که اینک در محاصره شورشیان موسوم به «دولت اسلامی عراق و شام» است، همکاری خواهند کرد.

جان کری گفت دولت آقای اوباما تمرکز کار خود را روی بحران عراق گذاشته و با توجه به وخامت اوضاع در عراق، انتظار می رود رئیس جمهوری «تصمیم به موقعی» درباره آن کشور بگیرد.

ایالات متحده در سال جاری آموزش های نظامی و ارسال تجهیزات به عراق را افزایش داده و وزارت خارجه روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از ۱۲ میلیون دلار کمک های انساندوستانه و اضطراری در اختیار آن کشور می گذارد.

بنا به آخرین گزارش ها شورشیان اسلامگرای دولت اسلامی عراق و شام – داعش – چند شهر مهم عراق را به تصرف درآورده اند و به سوی پایتخت در حرکتند. در همین حال، آیت الله علی سیستانی رهبر شیعیان عراق در فتوایی مردم را فراخوانده است تا «کسانی که می توانند اسلحه به دست بگیرند، و علیه تروریسم بجنگند، داوطلب دفاع از کشور شوند.»

آقای کری گفت: «انتظار من این است که آقای اوباما با در نظر گرفتن وضعیت وخیم عراق، درباره چالش در آن کشور به موقع تصمیم گیری خواهد کرد.» وی افزود حمله شورشیان داعش باید «بیدارباشی باشد برای همه رهبران عراق.»

وزیر خارجه بریتانیا هم در کنفرانس خبری گفت کشورش همچون ایالات متحده و دیگر متحدانش «به طور اضطراری راههای کنترل بحران در عراق را بررسی می کند»، و در همکاری نزدیک با شورای امنیت سازمان ملل، کمک هایی از قبیل کارشناسی مبارزه با تروریسم را در اختیار دولت عراق قرار می دهد.

آقای هیگ تأکید کرد که کمک به تثبیت اوضاع در عراق «به معنی مداخله نظامی در آن کشور نیست.»

وزرای امور خارجه آمریکا و بریتانیا پس از اتمام «نشست سران جهان برای پایان دادن به خشونت های جنسی در جنگ ها» در یک کنفرانس خبری درباره بحران عراق اظهار نظر کردند.

آقای کری در رابطه با بحران عراق اشاره کرد که از روزی که موصل به تصرف داعش درآمده نیم میلیون نفر از مردم آن شهر آواره شده اند. وزیر خارجه آمریکا داعش را سازمانی تروریستی خواند که با اعمالی از قیبل گردن زدن افراد «در افراط گرایی آن چنان پیش رفته که حتی القاعده هم ارتباط با آن گروه را واگذاشت. وی افزود داعش نه تنها برای عراق و خاورمیانه تهدیدی به شمار می رود، که برای اروپا و ایالات متحده هم خطرناک است: «پایان دادن به چرخه خشونت در عراق اولویت شخصی نیست بلکه اولویتی است برای دولت آمریکا و متحدانش.»

آقای کری بحران در عراق را «برآیند رویدادهای سوریه و گسترش خشونت ها و بحران انسانی از سوریه به کشورهای همجوار» خواند و گفت در خاورمیانه همه باید نگراین این وضعیت باشند. وی با اشاره به این که ممکن است خطر داعش انگیزه ای شود تا شیعه و سنی در عراق با یکدیگر متحد شوند «گفت شاید این لحظه ای باشد که دو گروه مذهبی مخالف، رویاروی خطری که هر دو را تهدید می کند، با هم یکی شوند.»
XS
SM
MD
LG