لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۰

داعش دو شهر را گرفت، به ۹۰ کیلومتری بغداد رسید


شبه نظامیان گروه سنی «دولت اسلامی عراق و شام» مناطق بیشتری را در عراق تصرف کردند. مسوولان می گویند شورشیان روز پنجشنبه شهرهای جلولا و سعدیه در استان دیاله را که از نظر فرقه ای تقسیم شده، تصرف کردند.

پیشتر دولت اسلامی عراق و شام، داعش، بیشتر شمال عراق را اشغال کرده بود و اکنون به سمت پایتخت پیش می رود. در همین حال مسوولان در واشنگتن می گویند آمریکا گزینه هایی از جمله احتمال حمله با هواپیماهای بدون سرنشین را بررسی می کند.

گروه داعش این هفته به طور غیر منتظره ای و به سرعت شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کرد و تا ۹۰ کیلومتری بغداد پیش رفته است. یک سخنگوی شورشیان گفت داعش به دنبال این است که یک حکومت اسلامی تاسیس کند و وعده داد این گروه سنی به سمت بغداد و کربلا در جنوب غربی بغداد پیش خواهد رفت.

در همین حال گزارش ها حاکی است که نیروهای مناطق خودمختار کردستان عراق کنترل یک پایگاه هوایی و دیگر اماکنی که نیروهای دولتی آنها را در شهر نفت خیز کرکوک رها کرده بودند را در اختیار گرفته اند. به نظر می رسد نیروهای عراقی عمدتا با رها کردن سلاح های خود، پیش از رسیدن داعش از پست های خود فرار کردند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق به دنبال تشکیل جلسه فوری پارلمان برای اعلام وضعیت اضطراری در سراسر کشور بود، اما به خاطر آنکه قانونگذران سنی و کرد جلسه پارلمان را تحریم کردند، پارلمان به حد نصاب نرسید. آنان به افزایش اختیارات آقای مالکی برای جنگ با شورشیان اعتراض کردند.

آمریکا این هفته اعلام کرد که یک بسته جدید کمکی که جزئیاتش اعلام نشده به بغداد می فرستد. آمریکا پیش از خروج نیروهای رزمی اش از عراق مهمات زیادی را به این کشور تحویل داد.

شورای امنیت روز پنجشنبه درباره عراق پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد. بعد از این جلسه، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت اعضای شورای امنیت جمیعا حمایت خود را از دولت و مردم عراق در جنگ علیه تروریسم اعلام کردند.

سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفت یکپارچگی عراق زیر سوال است. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفت تهران جنگ در کشور همسایه خود را تحمل نمی کند. او گفت همانطور که در سازمان ملل اعلام کردیم، با خشونت، افراط گری و تروریسم در منطقه و جهان می جنگیم.

شورای امنیت پیش از آغاز جلسه خود در بیانیه ای قویا شبه نظامیان داعش را برای حمله به موصل محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG