لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

بازتاب حملات داعش در عراق در رسانه های ایران


یکی از پیکارجویان «دولت اسلامی عراق و شام» در حومه شهر موصل، عراق - ۲۱ خرداد ۱۳۹۳
یکی از پیکارجویان «دولت اسلامی عراق و شام» در حومه شهر موصل، عراق - ۲۱ خرداد ۱۳۹۳

روزنامه های چاپ تهران، روز پنجشنبه در صفحه اول خود آخرین گزارش‌های مربوط به پیشروی‌های نظامی گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) را منتشر کردند.

روزنامه کیهان نوشت، داعش با تصرف موصل در یک «دام امنیتی» گرفتار شده است و افزود شواهد زيادی از تجميع نيروها در عراق، برای پايان دادن به حضور داعش در آن کشور خبر می‌دهند.

این روزنامه همچنین به نقل از چند ناظر نظامی عراقی که نامی از آنها نبرد، نوشته است که تحرکات اخیر داعش منجر به شکست نهایی این گروه در منطقه خواهد شد.

روزنامه اعتماد در مطلبی به قلم ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران؛ نوشت برآورد غلط نیروهای اطلاعاتی عراق باعث پیروزی‌های اخیر داعش شده است. در عین حال به گفته آقای دباغ در مناطقی که بدست داعش افتاده اند ۸۰ تا ۹۰ درصد ساکنان از این گروه حمایت کرده‌اند.

اردشیر زارعی قنواتی در روزنامه اصلاح‌طلب شرق، در مطلبی تحت عنوان «کابوس داعش» نوشت در چند روز گذشته مشخص شده که «دولت اسلامی عراق و شام» به لحاظ تسلیحاتی کاملا مجهز است و این ظن، به یقین تبدیل شده که قدرتی منطقه‌ای از آن حمایت می‌کند. او با اشاره به موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا نوشت، عربستان از این وضعیت ناراضی است .

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران نیز در تیتر صفحه اول خود نوشت «طغیان تروریسم از دل جنگ آمریکایی‌ها با ترور». نویسنده این مقاله، آمریکا را عامل اصلی بوجود آمدن چنین شرایطی در عراق دانسته است.

در عین حال بحران عراق با واکنش گسترده ای در میان کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

در حالی که ایران اعزام زائران به اماکن مذهبی و آرامگاه امامان شیعه در عراق را لغو کرده است، گروهی از جوانان ایرانی، کمپین‌هایی در فضای مجازی به راه انداخته اند تا برای حفاظت از این اماکن در مقابل حملات داعش، رهسپار عراق شوند.

نقش مهم پیشمرگه های کردستان عراق در مقابله با داعش و جلوگیری از پیشروی‌های احتمالی این گروه، از دیگر بحث‌های مطرح در فضای مجازی در میان کاربران ایرانی بوده است .
XS
SM
MD
LG