لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

واکنش ها به تعلیق روابط دیپلماتیک کانادا با ایران


ایران می گوید کانادا "زیر نفوذ رژیم صهیونیستی" است.

در پی تصمیم اوتاوا مبنی بر تعلیق مناسبات دیپلماتیک با تهران، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه گفت تهران به آنچه او آنرا دولت افراطی کانادا نامید "پاسخ لازم" را خواهد داد. اما وی نگفت این پاسخ چگونه خواهد بود.

اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل تصمیم کانادا را ستود و آنرا اقدامی شجاعانه دانست که پیامی قوی به تمام جهان خواهد فرستاد نامید.

وزارت امور خارجه آمریکا در همصدایی با نگرانی های کانادا از رفتار ایران گفت ایالات متحده می خواهد تمام کشورها در منزوی ساختن ایران به واشنگتن بپیوندند.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا روز جمعه اعلام کرد این کشور سفارت خود را در تهران تعطیل کرده و به دیپلماتهای ایران پنج روز فرصت داده خاک کانادا را ترک کنند؛ چرا که آنها به گفته وزیر امور خارجه کانادا، عنصر نامطلوب هستند.

جان برد در بیانیه ای اعلام کرد دولت ایران مهمترین تهدید علیه صلح و امنیت جهانی است.

کمک فزاینده تهران به رژیم سرکوبگر اسد در سوریه ، خودداری ایران از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد برنامه هسته ای اش، موضع خصمانه ایران دربرابر اسرائیل و پشتیبانی همه جانبه از تروریسم، از دلایل به تعلیق درآمدن روابط دیپلماتیک کانادا با ایران عنوان شده است. در بیانیه همچنین گفته می شود "رژیم ایران بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان است. گروه های تروریستی را پناه می دهد و از آنها حمایت می کند."

دولت کانادا در سالهای گذشته بارها سیاستهای حکومت ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی قلمداد کرده است.

جان برد گفت نگران سلامت کارکنان سفارت کانادا در تهران بوده و ترجیح داده است دیپلماتهای کشورش را از ایران خارج کند.

در بیانیه وزیر امور خارجه کانادا گفته شده است کانادایی های ساکن ایران که به سرویس های عادی کنسولی و پاسپورت نیاز دارند باید به سفارت کانادا در آنکارا، یا در نقاط دیگر مراجعه کنند.

بیانیه می افزاید به کانادایی هایی که تابعیت ایرانی دارند هشدار داده می شود که رژیم ایران تابعیت دو گانه را به رسمیت نمی شناسد.
XS
SM
MD
LG