لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

کانادا خواهان توقف اقدامات تهدید آمیز ایران شد


در شرایطی که بحث پیرامون فعالیت های احتمالی سفارت ایران در اتاوا برای جذب ایرانیان مهاجر و پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی زیر پوشش برنامه های فرهنگی و آموزشی در کانادا کماکان در صدر اخبار رسانه های این کشور قرار دارد، ویک توز، وزیر امنیت عمومی دولت فدرال کانادا ضمن اذعان به این امر گفته است «سفارت ایران فعالانه اتباع وفادار به حکومت را به خدمت خود در می آورد».

جنجال ها پیرامون فعالیت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا زمانی خبرساز شد که تعدادی از رسانه های کانادا از حمید محمدی، کنسول و فرستاده فرهنگی سفارت ایران در اتاوا نقل کرده بودند وی مصرانه از ایرانی تباران مقیم کانادا خواسته است تا «مقام های کلیدی و بلندپایه را اشغال کنند» و «در برابر ذوب شدن در فرهنگ غالب کانادایی مقاومت کنند». بنا به گزارش رسانه ها، آقای محمدی در مصاحبه با نشریه فارسی زبان «ایرانیان خارج از کشور» گفته بود سفارت ایران در کانادا باید «برای تقویت و غنی تر کردن فرهنگ این جمعیت رو به رشد، تمرکز زیادی روی برنامه های فرهنگی بگذارد و تردیدی نیست که این جمعیت بزرگ ایرانیان فقط از طریق این برنامه ها و گردهمایی ها می توانند در خدمت ایران عزیزمان باشند».

وزیر امنیت عمومی دولت محافظه کار کانادا گفته است «من در مورد مسائل و عملیات امنیتی اظهارنظر نمی کنم اما می توانم بگویم که ما از آنچه که ایران در سراسر جهان و به واقع در کانادا انجام می دهد، کاملاً مطلع هستیم و آگاهی داریم».

آقای توز در اولین اظهارنظر رسمی در مورد انتشار گزارش هایی در مورد فعالیت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا به هدف اعمال نفوذ در ساختارهای سیاسی اجتماعی کانادا و نیز جلب افکار عمومی و نیز مهاجران ایرانی تبار مقیم این کشور برای پیشبرد اهداف خود گفته است «ما به طور مسلم تهدید و اعمال زور سفارت ایران بر هیچ یک از اتباع کانادایی، چه ایرانی تبار باشند و چه نباشند را مورد تایید قرار نمی دهیم و چنین اقدامات تهدیدآمیزی باید متوقف شوند».

روزنامه تورنتو سان روز دوشنبه گزارش داد «اعضای جامعه ایرانیان مقیم کانادا بیرون محوطه سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا گرد آمدند و خواستار تعطیلی آن شدند».

دولت کانادا هفته گذشته در مورد دخالت در امور مهاجران ایرانی مقیم این کشور هشدار داده و آن را ممنوع خوانده بود.

وزیر امور خارجه دولت فدرال نیز تاکید کرده است که وزارت امور خارجه فعالیت های سفارت ایران در اتاوا را از نزدیک دنبال خواهد کرد. وی از دیپلمات ها و عوامل وابسته به جمهوری اسلامی خواسته است تا از بهره گیری از ایرانی تباران مقیم کانادا، به ویژه مهاجران تازه وارد برای کسب منافع جمهوری اسلامی ایران خودداری کنند.

از سویی دیگر، روزنامه کانادایی اتاوا سیتی زن گزارش داده است فعالان ایرانی تبار مقیم کانادا هفته ها پیش از آن که وزرای دولت فدرال در مورد فعالیت های سفارت ایران در اتاوا هشدار دهند و به طور رسمی به این فعالیت ها اذعان کنند، در مورد برنامه سفارت و مقامات و سیاستمداران جمهوری اسلامی برای جذب نیروهای هوادار انقلاب و حکومت تهران به طور خصوصی هشدار داده بودند.

دیوید هریس، کارشناس بلندپایه تروریسم به روزنامه اتاوا سیتی زن گفته است که اخبار رسانه ها در مورد فعالیت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا «تصویر مستقیم و بی پرده ای از معضل اعمال نفوذی را به نمایش می گذارد که باید مدت ها پیش ذهن سیاستگذاران و سیاستمداران کشور را به خود مشغول می کرد».

آقای هریس سال گذشته در برابر کمیته سنای دولت فدرال کانادا شهادت داد که ایران، با «اتکای به حمایت مهاجران ایرانی تبار و قربانی کردن آن ها، حضور متجاوزانه ای در پایتخت کانادا دارد».

وزارت امورخارجه کانادا اعلام کرده است فعالیت های مقامات و وابستگان جمهوری اسلامی ایران در کانادا را «به طور جدی از نزدیک دنیال می کند» و اظهارت وابسته فرهنگی ایران در کشورش را «بسیار بسیار جدی تلقی می کند. کانادا موضع بسیار سخت گیرانه ای علیه حکومت تهران اتخاذ کرده است و اجازه نخواهد داد تا حقوق و آزادی های شهروندانی ایرانی تبار کانادا در معرض تهدید قرار بگیرد».

کانادا طی روزهای گذشته تاکید کرده است که «اتباع ایرانی مقیم کانادا مخالف حکومت سرکوبگر ایران بوده و برای زندگی بهتر به کانادا کوچ کرده اند و سفارت ایران نباید در انتخاب و گزینه آن ها دخالت کند. سازمان های امنیتی کانادا برای پیشگیری از انواع تهدید و رعب آفرینی نسبت به اتباع کانادا اقدام خواهد کرد».

کامبیز شیخ حسنی، کاردار و تنها دیپلمات ارشد سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا گزارش رسانه های در مورد نقش سفارت جمهوری اسلامی در کانادا برای فعالیت در مسیر سیاست های تهران را به طور کامل رد کرده و گفته بود «سفارت ایران از قوانین کانادا و قوانین بین المللی پیروی می کند».

سخنگوی وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا اوایل هفته گذشته در اظهارنظری در این مورد گفته بود اتاوا علیه هر سفارت خارجی که قانون کانادا و یا قانون بین المللی را نقض کند، «اقدام جدی به عمل خواهد آورد
XS
SM
MD
LG