لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی در ایران، اعلام اعتصاب دارو کرد


کمال جعفری یزدی - آرشیو
کمال جعفری یزدی - آرشیو

کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از روز پنجشنبه اول مهر ماه اعلام اعتصاب دارو کرد.

پوران ناظمی، فعال مدنی، درباره وضعیت این زندانی سیاسی که یکی از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای است به صدای آمریکا گفت، او در اعتراض به فشار شدید بر زندانیان سیاسی اعلام کرده که از امروز داروهای خود را استفاده نخواهد کرد.

روز چهارشنبه در ملاقات کابینی، هم‌بندی‌های کمال جعفری دست‌خطی از او نشان داده‌اند که نوشته بود، «با وجود نیاز حیاتی به داروها، اما از اول مهر از خوردن و استفاده از دارو اجتناب» خواهد کرد.

بنا بر اظهارات خانم ناظمی، کمال جعفری یزدی مطابق تشخیص دکتر زندان، پزشکی قانونی، و رئیس بیمارستان قائم مشهد باید «به‌سرعت» تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما در شش ماه گذشته مقامات زندان وکیل‌آباد، علاوه بر خودداری از اعزام او به بیمارستان و اعطای مرخصی درمانی، ملاقات با او را ممنوع و تلفن او را نیز قطع کرده‌اند.

پوران ناظمی همچنین به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، کمال جعفری یزدی «بارها به مرگ تهدید شده است و شرایط بسیار سختی را می‌گذراند» و نزدیکان این زندانی سیاسی نگران به خطر افتادن جان او هستند.

در روزهای گذشته دست‌کم دو زندانی در زندان‌های ایران جانشان را از دست داده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل ۲۴ شهریور بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت جمهوری اسلامی در یازده سال گذشته از پاسخگویی درباره مرگ دست‌کم ۷۲ فرد بازداشت‌شده سر باز زده است.

عفو بین‌الملل در این بیانیه برای نمونه به فقدان هرگونه پاسخگویی در رابطه با مرگ یاسر منگوری که روز ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ توسط مسئولان وزارت اطلاعات در ارومیه به خانواده او اعلام شد، اشاره کرده است.

اداره کل زندان‌های استان تهران روز پنجشنبه، دو روز پس از انتشار خبر جان باختن شاهین ناصری شاهد شکنجه‌های نوید افکاری در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ، با صدور بیانیه‌ای این خبر را تایید کرد.

XS
SM
MD
LG