لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

ادامه بی‌خبری از وضعیت جواد لعل محمدی و عباس واحدیان شاهرودی پس از چهار روز بازداشت


عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی (آرشیو)
عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی (آرشیو)

دو آموزگار، فعال مدنی، و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای، پس از چهار روز بازداشت همچنان در بی‌خبری و در «مکانی نامعلوم» نگهداری می‌شوند.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری، روز چهارشنبه ۱۰ شهریور، جواد لعل محمدی به همراه اعضای خانواده‌اش از جمله همسر، فرزند، و خواهرش در مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اگرچه خانواده آقای لعل‌ محمدی پس از ساعاتی رها شدند، اما همچنان از محل بازداشت و وضعیت سلامت این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست.

بر اساس این گزارش، آقای لعل محمدی، یکشنبه هفتم شهریور، از طریق «ابلاغیه الکترونیک» به بازپرسی دادگاه انقلاب اصفهان احضار شده بود. مطابق ابلاغیه، او پنج روز فرصت داشت در این شعبه حاضر شود، اما پیش از پایان موعد، دستگیر شد.

این معلم و فعال مدنی، روز دهم مرداد نیز در تجمع حمایت از مردم خوزستان در مشهد دستگیر و سپس آزاد شد. او پس از آزادی با انتشار ویدئویی اعلام کرد که تحت شکنجه قرار گرفته است. جواد لعل محمدی در این ویدئو پیش‌بینی کرد که «سرنوشت خامنه‌ای مانند سرنوشت صدام و قذافی» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا، عباس واحدیان شاهرودی، معلم و فعال مدنی، و یکی دیگر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی، نیز روز چهارشنبه در رضوانشهر، در نزدیکی بندر انزلی در استان گیلان، بازداشت شد و همچنان در بی‌خبری تحت بازداشت است.

بنا بر گزارش‌ها، خانه فرزند آقای واحدیان در مشهد مورد تفتیش قرار گرفته و برخی وسایل او ضبط شده است.

خرداد سال ۱۳۹۸، گروهی ۱۴ نفره از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌ الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران - که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است - شدند.

این درخواست، در مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن قرار گرفت. آنها خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

امضاکنندگان این نامه‌ها ضمن بازداشت، با احکام سنگین زندان روبه‌رو شدند.

XS
SM
MD
LG