لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

هزاران معترض اردنی خواهان لغو قرارداد «آب در برابر انرژی» با اسرائیل شدند


پرچم اردن در یک نقطه مرزی با اسرائیل. (آرشیو)
پرچم اردن در یک نقطه مرزی با اسرائیل. (آرشیو)

هزاران معترض اردنی روز جمعه ۵ آذر با برپایی تظاهراتی در امان، پایتخت، خواستار لغو قرارداد «آب در برابر انرژی» با اسرائیل و امارات متحده عربی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسلام‌گرایان، چپ‌گرایان، و گروه‌ها و اتحادیه‌های قبیله‌ای شرکت‌کننده در این تظاهرات با سردادن شعارها و حمل پلاکاردهایی، این قرارداد را «شرم‌آور» و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را «خیانت» و «تسلیم تحقیرآمیز» خواندند.

گزارش‌ها حاکی از استقرار شمار زیادی از نیروهای پلیس در اطراف محل برگزاری تظاهرات است.

دوشنبه هفته گذشته، سه کشور اسرائیل، امارات متحده عربی و اردن، با حضور جان کری نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور آب و هوایی، قراردادی امضا کردند که به موجب آن اردن در ازای احداث یک نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی و صادرات برق تولید شده از آن به اسرائیل، ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین‌شده از این کشور دریافت خواهد کرد.

امارات متحده عربی، نخستین کشور عرب حاشیه خلیج فارس که روابط خود را با اسرائیل عادی سازی کرد، وظیفه احداث این نیروگاه خورشیدی را در خاک اردن به عهده گرفته است.

به گفته دیپلمات‌های غربی، این پروژه، در صورت عملیاتی‌ شدن، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های همکاری میان اسرائیل و دولت‌های عرب می‌شود.

بخش عمده‌ای از جمعیت ۱۰ میلیونی اردن فلسطینی‌الاصل هستند؛ کسانی که خود یا والدین‌شان در جنگهای توام با تشکیل اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به اردن گریختند یا به آن تبعید شدند.

اردن و اسرائیل با امضای قرارداد صلح در سال ۱۹۹۴، روابط خود را عادی و زمینه را برای همکاری‌های گسترده در زمینه‌های انرژی، آب، و گاز آماده کردند.

XS
SM
MD
LG