لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

دیدگاه | ورود اسرائیل به جمع کشورهای زیر پوشش سنتکام منافع امنیت ملی آمریکا را تقویت می‌کند


پرچم اسرائیل
پرچم اسرائیل

ویکتوریا کوتس، پژوهش‌گر ارشد مرکز سیاست‌گذاری امنیتی، و سیمون لدین، پژوهش‌گر مهمان در انستیتوی امنیت ملی دانشکده حقوق اسکالیا در دانشگاه جورج میسن، در مقاله‌ای که توسط هفته‌نامه نیوزویک منتشر شده است، به دفاع از تصمیم کاخ سفید مبنی بر پذیرش اسرائیل به عنوان بخشی از منطقه تحت پوشش ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» برخاسته‌اند.

نویسندگان این مقاله در ابتدا به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در واپسین روزهایش در کاخ سفید جهت پذیرش اسرائیل به عنوان بخشی از منطقه تحت پوشش سنتکام اشاره می‌کنند و اجرای نهایی آن در ١ سپتامبر سال جاری را نتیجه مستقیم «توافق‌های ابراهیم» می‌دانند.

این دو پژوهش‌گر مسائل سیاسی و امنیتی در ادامه مقاله با اشاره به موقعیت جغرافیایی اسرائیل که دارای مرز آبی با قبرس، مرز خاکی با مصر، و مرز مشترک با اردن است، از اسرائیل به عنوان محل تلاقی سه قاره اروپا، آسیا، و آفریقا یاد می‌کنند.

به باور نویسندگان این مقاله، پس از «توافق‌های ابراهیم» و ظهور روابط اقتصادی و فرهنگی حاصل از آن، اکنون زمان توسعه یک رابطه امنیتی منطقه‌ای مشابه است. این رابطه امنیتی، بنا به استدلال آنها، می‌تواند موجب «گسترش همکاری‌ها و بهبود ادغام ارتش اسرائیل با نیروهای ایالات متحده و شرکایش در سراسر منطقه» شود.

به عقیده این دو پژوهش‌گر، ترویج یک چارچوب امنیتی منطقه‌ای کلی‌تر و فراگیرتر، ایجاد فرصت برای انجام تمرین‌های نظامی مشترک با شرکت ارتش اسرائیل و سایر کشورهای عرب غیرعضو در «توافق‌های ابراهیم»، و همچنین فراهم‌شدن امکان استقرار افسران ارتباطی ارتش اسرائیل در مقر سنتکام در تامپا، فلوریدا، از دیگر مزایای این تصمیم کاخ سفید است.

در ادامه این مقاله، تاریخچه بسیار مختصری از سنتکام و عدم گنجاندن لبنان، سوریه، و اسرائیل در آن آمده است و با تکیه بر تصمیم سال ٢٠٠۴ جورج بوش مبنی بر تغییر طبقه‌بندی سوریه و لبنان از مناطق تحت پوشش ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده، «یوکام»، به سنتکام، چنین استدلال شده است که ماندن صرفا اسرائیل در «یوکام» موجب تقویت این بینش شده بود که اسرائیل کشوری مجزا و یا متفاوت از دیگران در منطقه است.

این دو پژوهش‌گر برای تقویت استدلال خود مبنی بر صحیح بودن الحاق اسرائیل به سنتکام می‌افزایند که به این ترتیب «آسمان اسرائیل نیز تحت پوشش منطقه عملیاتی سنتکام قرار دارد که ... شامل رهگیری، مهار، و جلوگیری از تهدیدهای موشکی در سراسر خاورمیانه است.»

ویکتوریا کوتس و سیمون لدین در پایان مقاله خود می‌گویند بازسازی ساختار سنتکام با ورود اسرائیل موجب نجات منافع امنیت ملی ایالات متحده در خاورمیانه و، در صورت ارائه حمایت مناسب، تقویت آنها در آینده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG