لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۱

اختلاف فلسطینی‌ها و اسرائيل بر سر بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم بالا گرفت


ساختمان کنسولگری آمریکا در اورشلیم بعد از اینکه دولت دونالد ترامپ سفارت را در این شهر بازگشایی کرد، تعطیل شده بود. اکنون دولت بایدن قصد احیای آن را دارد.
ساختمان کنسولگری آمریکا در اورشلیم بعد از اینکه دولت دونالد ترامپ سفارت را در این شهر بازگشایی کرد، تعطیل شده بود. اکنون دولت بایدن قصد احیای آن را دارد.

اسرائیل روز شنبه یک بار دیگر مخالفت علنی خود را با طرح دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشایی کنسولگری ایالات متحده برای فلسطینیان در اورشلیم اعلام کرد و پیشنهاد کرد که چنین مکانی باید در کرانه باختری اشغالی باشد و نه در اورشلیم.

دولت بایدن می‌خواهد با بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم تماس با فلسطینی‌ها را افزایش دهد.

در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واشنگتن کنسولگری خود اورشلیم را بست و کارکنان آن را به داخل سفارت آمریکا در اسرائیل که در سال ۲۰۱۸ از تل آویو به اورشلیم منتقل شد، منتقل کرد. این اقدام اسرائیلی‌ها را خرسند و فلسطینی‌ها را خشمگین کرد.

به گزارش رویترز نفتالی بنت نخست وزیر اسرائيل به خبرنگاران گفت موضعش را به آمریکایی ها منتقل کرده است. او گفت «در اوشلیم، جایی برای آنکه یک کنسولگری آمریکا به فلسطینی‌ها خدمات دهد، وجود ندارد.»

بنت گفت که اسرائيل نظرات خود را «به طور مداوم، بی سر و صدا و بدون نمایش» به آمریکا اعلام می کند.

فلسطینیان نیز روز یکشنبه اسرائیل را به خاطر رد وعده بازگشائی کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم مورد انتقاد قرار دادند.

وزارت خارجه تشکیلات خود گردان فلسطینی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم بخشی از تعهدات جامعه بین الملل برای پایان دادن به ده‌ها سال اشغال اراضی و سرزمین آینده کشور فلسطینیان است.»

در این بیانیه همچنین تاکید شده که «اورشلیم شرقی بخش از سرزمین های اشغالی و پایتخت کشور آینده فلسطینیان است و اسرائیل بعنوان یک قدرت اشغالگر نمی‌تواند تمایل ایالات متحده برای بازگشایی کنسولگری‌اش در آن منطقه را وتو کند.»

چندی پیش، وزارت خارجه آمریکا به منظور ترمیم و گسترش روابط با فلسطینیان خواستار بازگشایی این کنسولگری بدون تعیین تاریخ دقیقی برای آن شد، اما با مخالفت آشکار مقام های اسرائیل برای این بازگشایی روبرو شده است.

در همین حال، یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل می گوید آمریکا می تواند کنسولگری اش را در «رام الله» مرکز تشکیلات خود گردان فلسطینیان در ساحل غربی رود اردن تاسیس کند، اما رهبران فلسطینیان با این امر مخالفند زیرا انجام این کار ادعای آنها در مورد اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده فلسطینیان را تضعیف می‌کند.

XS
SM
MD
LG