لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

اردن یکی از بزرگ‌ترین محموله‌های مواد مخدر را در مرز با عربستان سعودی کشف کرد


محموله‌های مواد مخدر- آرشیو
محموله‌های مواد مخدر- آرشیو

اردن بزرگ‌ترین محموله‌های مواد مخدر سال‌های اخیر را در مرز با عربستان سعودی کشف و ضبط کرد.

به گفته مقامات دولت اردن، نیروهای این کشور دو محموله بزرگ مواد مخدر، شامل میلیون‌ها قرص «کاپتاگون»، را در یک ایستگاه مرزی با عربستان سعودی شناسایی و ضبط کردند.

این یکی از بزرگترین محموله‌های کشف شده مواد مخدر است که توسط شبکه‌های مرتبط با جمهوری اسلامی در جنوب سوریه برای فروش در کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می‌شد.

مقامات اردنی روز چهارشنبه ۱۶ خرداد به خبرگزاری «رویترز» گفتند که این محموله‌ها را در خودروهای ساختمانی در گذرگاه «عمری» ضبط کردند.

مأموران در جریان دو عملیات جداگانه هفته‌ها این محموله‌ها را تحت نظر داشتند، ولی بر خلاف موارد گذشته انها را نه در مرز شمالی اردن با سوریه، بلکه در ایستگاه مرزی با عربستان سعودی توقیف کردند.

به گفته مقامات غربی، سوریه جنگ‌زده به مکان اصلی تولید انبوه مواد محرک اعتیاد‌آور از نوع آمفتامین معروف به کاپتاگون در منطقه تبدیل شده است و اردن مسیر اصلی ترانزیت این مواد به کشورهای نفت‌خیز حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود.

مقامات اردنی نیز مانند متحدان غربی خود می‌گویند که گروه حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی که کنترل بسیاری از مناطق جنوبی سوریه را در دست دارند، این تجارت چند میلیاردی مواد مخدر را در دست دارند. حکومت ایران و حزب‌الله لبنان این اتهامات را رد می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل متحد و مقامات آمریکایی و اروپایی میگویند که تجارت غیرقانونی مواد مخدر هزینه‌های گروه‌‌های شبه‌نظامی همسو با جمهوری اسلامی و طرفدار حکومت اسد را که از بیش از یک دهه پیش در سوریه ایجاد شده‌اند، تأمین می‌کند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG