لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

پادشاه اردن خواستار مبارزه کشورهای عربی با قاچاق مواد مخدر و اسلحه شد


ملک عبدالله، پادشاه اردن (آرشیو)
ملک عبدالله، پادشاه اردن (آرشیو)

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، در نشست سران عرب در منامه، پایتخت بحرین، نسبت به افزایش شدید قاچاق مواد مخدر و اسلحه به کشورهای عرب هشدار داد.

پادشاه اردن در این نشست که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز در آن شرکت کرده بود، خطاب به سران کشورهای عرب گفت: «باید با گروه‌های ستیزه‌جوی مسلح ... به‌ویژه قاچاقچیان مواد مخدر و اسلحه مقابله کنیم.»

سخنان ملک عبدالله دوم یک روز پس از آن ابراز شد که دو مقام اردنی آگاه در گفتگو با خبرگزاری رویترز جمهوری اسلامی را به طرح‌ریزی برای قاچاق سلاح به کشورشان به منظور کمک به مخالفان پادشاهی اردن برای انجام اقدامات خرابکارانه متهم کرده بودند.

به گزارش رویترز، این تسلیحات از طریق نیروهای نیابتی تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به یک هسته اخوان المسلمین در اردن که با شاخه نظامی حماس ارتباط دارد، قاچاق شده بود. اما انبار این تسلیحات زمانی‌که یک هسته خرابکاری از اردنی‌های فلسطینی تبار در اوایل فروردین ماه دستگیر شدند، ضبط شد.

بر اساس این گزارش، مقامات اردنی همانند همتایان غربی خود بر این باور هستند که عملیات قاچاق سلاح و مواد مخدر از جنوب سوریه به داخل این کشور توسط حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان نیابتی تهران انجام می‌شود.

به گفته منابع اردنی، بیشتر جریان مخفیانه تسلیحات به این کشور به سمت اراضی فلسطینی کرانه باختری، همسایه تحت اشغال اسرائیل بوده است. با این‌حال، برخی از سلاح‌ها، از جمله سلاح‌هایی که در فروردین ماه ضبط شد، برای استفاده در اردن توسط گروه اخوان المسلمین وابسته به شبه نظامیان حماس در نظر گرفته شده بود.

دولت بشار اسد همکاری با گروه‌های شبه‌نظامی در زمینه فعالیت‌های غیرقانونی را رد می‌کند. جمهوری اسلامی و حزب‌الله نیز به رغم شواهد و مستندات بسیار، دست‌داشتن در قاچاق مواد مخدر و اسلحه را تکذیب می‌کنند.

اردن در سال گذشته گفت که بسیاری از تلاش‌های افراد نفوذی مرتبط با شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی در سوریه را که با پرتاب‌کننده‌های راکت و مواد منفجره از مرزهای این کشور عبور کرده‌اند، خنثی کرده است اما برخی از محموله های سلاح‌ از مرز دو کشور عبور کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG