لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

سفر کم‌سابقه پادشاه اردن به کرانه باختری برای رایزنی درباره تنش اخیر با اسرائیل


ملک عبداﻟله دوم پادشاه اردن (چپ) حدود ۲ ساعت در رام اﻟله با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت‌وگو کرد - ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
ملک عبداﻟله دوم پادشاه اردن (چپ) حدود ۲ ساعت در رام اﻟله با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت‌وگو کرد - ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

پادشاه اردن به منظور رایزنی با مقام های فلسطینی درباره اختلاف اخیر مسلمانان با اسرائیل بر سر اماکن مذهبی اورشلیم، روز دوشنبه در سفری کوتاه و کم سابقه به کرانه باختری رفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ملک عبداﻟله دوم و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، پس از مراسم استقبال رسمی در رام اﻟله، حدود دو ساعت گفت‌وگو کردند.

به گفته وزیر خارجه دولت فلسطینی، دو طرف درباره تدابیر جدید امنیتی در حریم شریف و آنچه تلاش اسرائیل برای نقش آفرینی بیشتر خود در آن مکان مذهبی خواند، صحبت کردند.

اسرائیل ادعای مسلمانان در باره تلاش آن کشور برای «دست اندازی» به حقوق آنها و گسترش نقش خود در اداره حرم شریف، که برای یهودیان نیز مکان مقدسی به شمار می‌آید، رد کرده است.

این نخستین سفر پادشاه اردن به کرانه باختری در طول پنج سال گذشته است که به دنبال بالا گرفتن تنش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بر سر حریم شریف یا کوه معبد انجام می‌شود.

اختلاف زمانی آغاز شد که پس از حمله یک مرد عرب به دو مامور پلیس اسرائیلی در اواسط ژوئیه و قتل آنها، اسرائیل دستگاه‌های فلزیاب در مقابل ورودی آن مجموعه نصب کرد.

به دنبال اعتراض مسلمانان و میانجیگری ایالات متحده، اردن و برخی دیگر از کشورها، اسرائیل پس از چند روز اقدام به برچیدن آن دستگاه‌ها کرد.

اردن مسئولیت اداره این مجموعه تاریخی مذهبی را، که سومین مکان مقدس برای مسلمانان و مقدس‌ترین مکان مذهبی برای یهودیان است، بر عهده دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG