لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

دولت اسرائیل دستور برچیدن دستگاه های فلزیاب ورودی مسجد الاقصی را صادر کرد


کابنیه اسرائیل روز دوشنبه دوم مرداد دستور برچیدن دستگاه‌های فلزیاب را که در مداخل ورودی مسجد الاقصی نصب شده بود، صادر کرد.

دستور دولت اسرائیل برای برچیدن فلزیاب‌های نصب شده در دروازه‌های ورودی مسجد الاقصی و تعویض آن با سایر ابزارهای هوشمند، تمکین مقام‌های اسرائیلی به فشارهای داخلی و بین‌المللی، به ویژه از جانب جیسون گرین بلات، نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در مذاکرات خاور تلقی شده است.

جیسون گرین بلات، نماینده ویژه کاخ سفید به خاورمیانه، بلافاصله پس از ورود به اورشلیم و پیش از دیدار با نخست وزیر اسرائیل، در کنار دیوار ندبه، مقدس‌ترین مکان یهودیان، به دعا و نیایش پرداخت.

پلیس اورشلیم اعلام کرد که هدف از نصب این فلزیاب‌ها که پس از کشته شدن دو پلیس اسرائیل در حمله مردان مسلح و قتل فجیع یک خانواده اسرائیلی در اوایل این هفته انجام شد، جلوگیری از انتقال اسلحه گرم وسرد به مسجد الاقصی بود.

اما این کار با اعتراضات سراسری مسلمانان، به ویژه در ساحل غربی رود اردن روبرو شد؛ در این بین، کشته شدن یک جوان هفده ساله و یک پزشک اردنی بوسیله یک نگهبان سفارت اسرائیل در امان اوضاع را پیچیده‌تر از پیش کرد.

در همین رابطه روز سه‌شنبه وزیر کشور اردن با ارائه گزارشی به مجلس آن کشور اعلام کرد که یک نگهبان سفارت اسرائیل که دو اردنی را به ضرب گلوله از پا درآورده بود، بر اساس توافق بین اسرائیل و اردن، به اورشلیم بازگشته است.

از سوی دیگر، رامی حمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز گفت که دولت او در مسائل مربوط به مسجد الاقصی در روزهای اخیر، و بازگرداندن محافظ سفارت اسرائیل در اردن به نوعی به بازی گرفته نشده است.

او گفت: «منتظریم تا دولت اردن ما را نیز از جزئیات مربوط به این حادثه در سفارت اسرائیل در امان و بازگشت کلیه کارکنان آن سفارت به اسرائیل، مطلع کند. ما هم از برچیده شدن فلزیاب ها در مداخل مسجد الاقصی مطلع شده ایم، اما دولت اسرائیل در این مورد به طور رسمی به ما اطلاع نداده است.»

در همین حال، بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از نگهبان سفارت آن کشور در امان که اواخر دوشنبه شب به همراه سایر کارکنان آن نمایندگی به اورشلیم مراجعت کرده به گرمی استقبال کرد.

او گفت: «خوشحالم که تو را در این جا ملاقات می کنم. تو در نهایت خونسردی و به درستی به وظیفه ات عمل کردی، و هیچ بحثی در این مورد وجود ندارد. تنها مسئله زمان این اتفاق [و مصادف شدن آن با حوادث مسجد الاقصی] بود.»

به گفته آقای ناتانیاهو بازگرداندن این نگهبان جوان سفارت اسرائیل در اردن درست مثل آن بود که باری را از روی قلب او برداشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG