لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

تلاش دیپلماتیک آمریکا برای کاهش تنش اسرائیل و فلسطینی‌ها


قرار است جیسون گرین بلات با طرفین اسرائیلی و فلسطینی دیدار کند.
قرار است جیسون گرین بلات با طرفین اسرائیلی و فلسطینی دیدار کند.

کاخ سفید اعلام کرد جیسون گرین بلات به عنوان نماینده ویژه دونالد ترامپ،‌ رییس جمهوری امریکا به خاورمیانه اعزام شده تا با طرف های درگیر در خشونت‌های مرگبار چند وقت اخیر در بیت‌المقدس مذاکره کند. آمریکا و سازمان ملل متحد، برای آرام ساختن تشنج میان اسرائیل و فلسطینیان، به تلاش های دیپلماتیک اضطراری متوسل شده اند.

همزمان با سفر نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه با تشکیل جلسه ای فوق العاده به بررسی مواضع هر دو طرف می پردازد.

جیسون گرین بلات فرستاده ویژه پرزینت ترامپ در امور مذاکرات بین المللی با هدف کاهش تنش بر سر اقدامات امنیتی اسرائیل برای ورود مسلمانان به مسجدالاقصی در شرق اورشلیم به اسرائیل سفر کرد.

اسرائیل در پی کشته شدن دو پلیس اسرائیلی در هفته گذشته ، سیستم ردیاب الکترونیکی در ورودی مسجد القصی نصب کرد.

گرچه مقامات امنیتی اسرائیل می گویند، نصب این سیستم برای جلوگیری از حمل سلاح است اما تاکید کرده اند برای مذاکره در باره نصب سیستم های جایگزین آماده اند.

این اقدام امنیتی اسرائیل با واکنش فلسطینی ها روبرو شد. آنها می گویند این بهانه است و اسرائیل سعی دارد کنترل مسجد الاقصی را به دست بگیرد. تنش ها به درگیری انجامید و در اعتراض ها علیه اقدامات امنیتی اسرائیل ، چند نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

مسلمانان تشدید تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی را نقض وضعیت دیرینه ای می دانند که برای اداره مسجد الاقصی بین اسرائیل و اردن توافق شده است.

سازمان های اسلامی در اورشلیم در بیانیه ای گفتند، با نصب هرگونه سیستم های رد یاب الکترونیکی در مقابل ورودیه مسجد الاقصی و هر گونه اقدامی دیگری که آن را اشغال گرانه خواندند، مخالفند.

اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته کشته شدن یک اسرائیلی و دو فرزندش توسط یک فلسطینی در یکی از شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن را محکوم کند.

در تازه ترین رویداد، یک حادثه تیراندازی در سفارت اسرائیل در اردن روی داد. خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه گزارش داد محافظ سفارت اسرائیل به سوی دو اردنی شلیک کرد که در نتیجه یکی از آنان کشته و دیگری زخمی شد، ولی هنوز مشخص نشده که آیا این حمله با اختلافات در باره مسجد الاقصی ارتباط دارد یا خیر.

وزارت خارجه اسرائیل دوشنبه گفت، مامور امنیتی سفارت اسرائیل در اردن در حالی تیراندازی که کرد که یکی از مهاجمان اردنی، به او با پیچ گوشتی حمله کرده بود.

بیانیه وزارت خارجه اسرائیل می گوید مهاجمان کارگرانی بودند که برای جابجایی مبلمان سفارت کار می کردند.

دولت پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن تلاش دارد تا صلح خاورمیانه را محقق کند. پرزیدنت ترامپ تا کنون دو دیدار به رهبران اسرائیل و فلسطینی ها داشته و جیسون گرین بلات نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا مذاکراتی با آنها داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG