لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

افزایش تدابیر امنیتی در بخش قدیم اورشلیم با ادامه اعتراضات مسلمانان


نصب دستگاههای فلزیاب در ورودی محوطه حرم شریف با واکنش مسلمانان روبرو شد.
نصب دستگاههای فلزیاب در ورودی محوطه حرم شریف با واکنش مسلمانان روبرو شد.

به دنبال اعتراض مسلمانان به نصب دستگاه‌های فلزیاب در بخش ورودی محوطه حرم شریف و بروز درگیری، پلیس اسرائیل تدابیر امنیتی در بخش قدیم شهر اورشلیم را افزایش داد.

از روز یکشنبه که این دستگاه‌ها برای تامین امنیت زائران مسلمان و یهودی در این مکان که برای هر دو مقدس است، هر روز درگیری‌هایی بین معترضان فلسطینی و پلیس روی داده است.

این تصمیم به دنبال کشته شدن دو مامور پلیس اسرائیلی اتخاذ شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود اعتراض‌ها، کابینه امنیتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شب گذشته در نشستی تصمیم به نگه داشتن دستگاه‌های فلزیاب در مجموعه مسجد الاقصی گرفت.

اعتراضات روز جمعه نیز ادامه یافت و صدها زائر پیش از نماز جمعه در نقاط مختلف ورودی مجموعه گرد هم آمدند، اما از ورود خودداری کرده و تصمیم گرفتند نماز جمعه را در محوطه بیرونی برگزار گنند.

ماجرای تنش روزهای اخیر اسرائیل و فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی چیست

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان خبر داده و با انتشار تصاویری گفت، پلیس برای متفرق کردن معترضان در منطقه رأس العمود از نارنجک صوتی استفاده کرده است.

به نوشته این خبرگزاری، پلیس اسرائیل می‌گوید معترضان فلسطینی به سوی ماموران سنگ پرتاب می‌کردند.

واکنش آمریکا

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز پنجشنبه در مورد نصب دستگاه‌های فلزیاب در حرم شریف ابراز نگرانی کرد و گفت این اقدام ممکن است به تنش‌های میان مسلمانان با اسرائیل بیافزاید.

شان اسپایسر همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت‌های اسرائیل و اردن در همکاری با یکدیگر بتوانند راهی برای تامین امنیت عمومی پیدا کنند.

اسرائیل کنترل شهر اورشلیم را در اختیار دارد، اما اداره اماکن اسلامی آن با دولت اردن است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG