لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

انتقاد سناتور جمهوری‌خواه جونی ارنست از سیاست «مماشات» با جمهوری اسلامی


در پی افزایش حملات جمهوری اسلامی به کشتی‌های تجاری در آبراه‌های بین‌المللی، سناتور جمهوری‌خواه جونی ارنست از ایالت آیوا در حال آماده‌سازی پیش‌نویس قانونی است که از اسرائیل و کشور‌های متحد عربی برای «مبارزه با تروریسم جمهوری اسلامی» بهره بگیرد.

به گزارش نشریه واشنگتن فری‌بیکن، هدف از این طرح «ایجاد ائتلاف» برای مقابله با حملات جمهوری اسلامی به نفتکش‌های تجاری و افزایش شناسایی برنامه‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی است.

سناتور جونی ارنست که پیش‌تر نیز از «استراتژی مماشات» جو بایدن در قبال ایران انتقاد کرده بود، رهبری تلاش‌هایی را برای ایجاد ائتلاف بین ایالات متحده، اسرائیل و سایر کشور‌های عرب برای «مبارزه با تروریسم جمهوری اسلامی» بر عهده دارد.

این سناتور جمهوری‌خواه با انتقاد از سیاست خارجی جو بایدن در برابر جمهوری اسلامی، او را به دلیل «جسورتر کردن» رژیم تندرو جمهوری اسلامی، سرزنش می‌کند. سناتور جونی ارنست معتقد است که «ایجاد ائتلاف» تنها راه حل برای عقب راندن اقدامات تنش‌زای جمهوری اسلامی است.

همچنین جونی ارنست پرسش‌هایی را درباره «رابرت مالی»، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران مطرح کرد و خواستار شفافیت در رابطه با «سوء استفاده» از «اطلاعات محرمانه» و «مذاکرات محرمانه» با جمهوری اسلامی شد.

سناتور جونی ارنست معتقد است در «موضوع رابرت مالی» کنگره باید مداخله کند تا از «هرگونه توافق» احتمالی جو بایدن با جمهوری اسلامی جلوگیری شود.

این در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه ۲۵ تیر در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا با بیان این که «واشنگتن به تلاش برای آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران ادامه می‌دهد»، گفت: ««در ارتباط با برنامه هسته‌ای، به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.»

در رابطه با رابرت مالی نیز جیک سالیوان به سی بی اس گفت: «رابرت مالی به دولت‌های [چند رئیس جمهوری] صادقانه و خوب خدمت کرده است. او یک کارمند دولت است. یک دیپلمات است. برای مدتی طولانی درگیری دیپلماسی سطح بالا و مخاطرات بالا بوده است. و کسی است که بسیاری از ما، از جمله خود من، احترام زیادی برایش قائل هستیم.»

XS
SM
MD
LG