لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا با هرگونه توافق با جمهوری اسلامی بدون نظارت کنگره


کوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه ۱۸ ژوئیه به نشریه اسرائیلی جروزالم پست گفت: «مجلس نمایندگان آمریکا با هرگونه توافق دولت با مقامات جمهوری اسلامی بدون نظر و نظارت کنگره، مخالف است.»

او با بیان اینکه «مقامات دولت بایدن از ابتدای سال جاری برای تفاهم در مورد توقف برنامه هسته‌ای ایران و کاهش تحریم‌های آمریکا وارد مذاکرات غیرمستقیم با جمهوری اسلامی شده‌اند» افزود: «دولت بایدن می‌داند برای از سرگیری هر توافقی با رژیم یاغی ایران، با کنگره به مشکل برخواهد خورد. مجلس نمایندگان با چنین توافقی مخالفت خواهد کرد و فکر می‌کنم دموکرات‌های سنا نیز با آن مخالف باشند.»

رییس مجلس نمایندگان آمریکا توافق احتمالی دولت بایدن با جمهوری اسلامی را ناقض «منافع آمریکا» دانست و تصریح کرد: «نبود راههایی برای نظارت و راستی‌آزمایی جمهوری اسلامی» ، «نبود اهرم فشار در تجارت ایران با روسیه و چین»، «نگرانی در مورد حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم» و «بی‌توجهی جمهوری اسلامی به شهروندان ایرانی» از جمله مواردی است که دولت آمریکا باید در مذاکرات خود با «رژیم ایران» آنها را در نظر بگیرد.

او تاکید کرد که کنگره از همه ابزارهای موجود استفاده خواهد کرد تا مطمئن شود هیچ‌گونه معامله‌ای با جمهوری اسلامی صورت نمی‌گیرد که به ضرر آمریکا و منافع آمریکا باشد .»

این در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه ۲۵ تیر در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا با بیان این که «واشنگتن به تلاش برای آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران ادامه می‌دهد»، گفت: ««در ارتباط با برنامه هسته‌ای، به هیچ توافقی نزدیک نیستیم.»

کوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع تعلیق رابرت مالی از نمایندگی ایالات متحده در موضوع ایران گفت:«کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به‌دلیل نگرانی‌ها در مورد سوءاستفاده از اسناد طبقه‌بندی‌شده و تحقیقات اف‌بی‌آی درباره او، به طور جدی در حال بررسی و رصد تعلیق راب مالی، از سمت خود است.»

در این رابطه نیز جیک سالیوان به سی بی اس گفت: «رابرت مالی به دولت‌های [چند رئیس جمهوری] صادقانه و خوب خدمت کرده است. او یک کارمند دولت است. یک دیپلمات است. برای مدتی طولانی درگیری دیپلماسی سطح بالا و مخاطرات بالا بوده است. و کسی است که بسیاری از ما، از جمله خود من، احترام زیادی برایش قائل هستیم.»

XS
SM
MD
LG