لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

کره شمالی ماه‌ها پیش از اقرار به شیوع کرونا از چین واکسن و تجهیزات وارد کرده بود


اطلاعات منتشر شده توسط پکن نشان می‌دهد کره شمالی، ماه‌ها پیش از تأیید اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹، میلیون‌ها ماسک، هزار دستگاه تنفس مصنوعی و احتمالاً واکسن از چین وارد کرده بود.

دو هفته پیش رسانه های دولتی کره شمالی، برای نخستین بار شیوع ویروس کرونا در کشور را فاش کردند و نگرانی‌ها در مورد کمبود واکسن، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در این کشور تشدید شد.

این درحالی است که پیونگ‌یانگ سال گذشته، میلیون‌ها دز واکسن ارائه شده توسط برنامه کوواکس سازمان بهداشت جهانی را نپذیرفت.

کوواکس نیز در عوض تعداد دزهای اختصاص یافته به این کشور را کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اطلاعات به دست آمده از چین نشان می‌دهد که حتی قبل از انتشار خبر شیوع کرونا، این کشور شروع به ذخیره سازی کرده بود.

کره شمالی هیچ کارزار قابل توجهی برای واکسیناسیون کرونا آغاز نکرده است.

با این حال، داده‌های منتشر شده در این ماه نشان می‌دهد که چین در ماه فوریه واکسن‌هایی به ارزش بالای ۳۱۱ هزار دلار به کشور همسایه خود صادر کرده است.

چین برای هیچ ماه دیگری در سال جاری یا تمام سال گذشته واکسن به کره شمالی صادر نکرده است.

همچنین از ماه ژانویه تا آوریل، آخرین ماهی که این داده‌ها در دسترس است، کره‌ بیش از ۱۰.۶ میلیون ماسک از چین خرید اما در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ هیچ ماسکی خریداری نکرده بود.

در این چهار ماه، چین همچنین نزدیک به ۹۵ هزار تب‌سنج صادر کرد که بیش از ۳۳ برابر کل میزان سال ۲۰۲۱ بود.

چین در ماه آوریل، هزار دستگاه ونتیلاتور نیز به ارزش ۲۶۶ هزار و ۸۹۱ دلار و همچنین تجهیزات آزمایشگاهی را که می‌توان در کیت‌های تست کووید-۱۹ استفاده کرد، به کره شمالی صادر کرد.

دیگر واردات پزشکی به این کشور شامل دستکش و لباس های محافظتی بود.

کره شمالی تقریباً در تمام دوران همه‌گیری، مرزهای خود را بسته نگه داشت، اما به تازگی اجازه داده است که ذخایر و محصولات با قطار و کشتی‌ از چین وارد کشور شود.

XS
SM
MD
LG