لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

ادای احترام به «مردم ایران» در بیانیه مشترک بایدن و مکرون: جمهوری اسلامی حقوق ایرانیان را نقض می‌کند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (راست) و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در محوطه کاخ سفید - ۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ آذر ۱۴۰۱)
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا (راست) و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در محوطه کاخ سفید - ۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ آذر ۱۴۰۱)

روسای جمهوری ایالات متحده و فرانسه روز پنج‌شنبه با صدور یک بیانیه مشترک ضمن حمایت از اعتراضات سراسری در ایران و مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه، بار دیگر بر جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به بمب هسته‌ای تاکید کردند.

این بیانیه مشترک پس از دیدار جو بایدن و امانوئل مکرون در واشنگتن صادر شد.

در بخش‌های مربوط به ایران این بیانیه، رؤسای جمهوری دو کشور به مردم ایران «به ویژه زنان و جوانان» ایرانی که «شجاعانه با هدف به دست آوردن آزادی بهره‌مندشدن از حقوق انسانی‌ و آزادی‌های اساسی‌شان» اعتراض می‌کنند، ادای احترام کردند و گفتند که جمهوری اسلامی ایران اگرچه خود به این حقوق اذعان دارد، اما «آنها را نقض می‌کند.»

دو رهبر در ادامه این بیانیه همچنین تاکید کرده‌اند که مصمم هستند اطمینان حاصل کنند که جمهوری اسلامی ایران «هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد.»

در بیانیه روسای جمهوری فرانسه و آمریکا همچنین بر همکاری این دو کشور با دیگر شرکای بین‌المللی برای رسیدگی به «تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران، همکاری ناکافی این کشور با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله در مورد مسائل جدی و باقی‌مانده مربوط به تعهدات قانونی ایران تحت موافقتنامه پادمان‌های پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن در خاورمیانه، به ویژه انتقال موشک‌ها و پهپادهایش، از جمله به عناصر غیردولتی» تاکید شده است.

در این بیانیه آمده است که انتقال تسلیحات توسط جمهوری اسلامی «شرکای کلیدی خلیج فارس و ثبات و امنیت در منطقه را تهدید می‌کند، ناقض قوانین بین‌المللی است، و اکنون به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین کمک می‌کند. فرانسه و ایالات متحده با شرکای خود برای تقویت همکاری در خصوص اجرای قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل متحد و مقابله با این فعالیت‌ها همکاری خواهند کرد.»

دو رهبر در ادامه این بیانیه تاکید کردند که تلاش‌های مشترکی را با هدف تقویت بیشتر چارچوب بین‌المللی برای محدود کردن گسترش فناوری‌های موشکی و هواپیمای بدون سرنشین ایران در منطقه و فراتر از آن و افزایش تلاش‌های عملی برای مقابله با این اقدام جمهوری اسلامی را انجام خواهند داد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بعد از واکنش تند کشورهای غربی همکاری با روسیه برای ارسال پهپاد را تکذیب کردند. اما بعد وزیر خارجه ایران گفت تعداد معدودی در گذشته به مسکو انتقاد داده شد. و ولودیمیر زلنسکی٬ رئیس‌جمهوری اوکراین در واکنش به این اظهارات، مقامات جمهوری اسلامی را «دروغ‌گو» خواند.

به تازگی روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از چند مقام آگاه گزارش داد که پس از هفته‌ها حملات گسترده با «پهپادهای ساخت ایران» به شهرهای اوکراین، روسیه و ایران برای ساخت پهپاد در خاک روسیه توافق کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG