لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

جان کری: کره شمالی تهدید منطقه ای را متوقف کند


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده مصرانه از کره شمالی خواسته است تا به تهدیدی که متوجه صلح و بهزیستی منطقه ای کرده است پایان دهد و برنامه موشک اتمی خود را متوقف کند.

آقای کری در طی سخنرانی خود در توکیو گفت همکاری منطقه ای در آسیا بسیار مهم و کلیدی است و همکاری با کره شمالی بخشی از این تلاش ها قلمداد می شود.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در پایان اولین سفر خود به منطقه آسیا – پاسیفیک گفت تردیدی نیست که تحولات اخیر در این منطقه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند.

آقای کری در سخنرانی خود در دانشگاه فن آوری توکیو گفت با وجودی که منطقه فرصت های متعددی دارد اما شاهد چالش هایی نیز هست. او گفت همکاری به هدف حصول اطمینان از رشد عادلانه، هوشمندانه و توانمند ضروری است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده خاطرنشان کرد «حضور ایالات متحده در منطقه آسیا – پاسیفیک و شبکه متحدان ما با ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، اندونزی و تایلند هم اکنون بنیان زیربنایی و اساسی را شکل داده اما چالش های متعددی پیش رو قرار دارد و کره شمالی مهمترین و حساس ترین چالش پیش روی منطقه است».

کره شمالی در ماه دسامبر با پرتاب یک موشک هشدارهای بین المللی را نادیده گرفت.

پیونگ یانگ در واکنشی نسبت به تحریم های سازمان ملل متحد سومین آزمایش اتمی خود را اجرا و اعلام کرد پیمان صلح موقتی که به جنگ کره پایان داده بود، از درجه اعتبار ساقط خواهد بود.

کره شمالی تهدید کرده به ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی حمله خواهد کرد و مانورهای نظامی سالانه ایالات متحده و کره جنوبی را به عنوان روند آمادگی برای حمله نظامی تلقی می کند.

سخنرانی روز دوشنبه آقای کری پس از پایان دیدارهای چهار روزه او با رهبران پکن، سئول و توکیو و گفتگوهای وی در مورد اقدامات تحریک آمیز کره شمالی انجام شد.

آقای کری تصریح کرده است «امر قطعی این است که ما متحد هستیم و تردیدی در این زمینه وجود ندارد. برنامه موشک اتمی خطرناک کره شمالی نه تنها همسایه های کره شمالی را تهدید می کند بلکه تهدیدی برای مردم این کشور و خطری برای مفهوم رویای پاسیفیک محسوب می شود. ایالات متحده کماکان برای برقراری مذاکرات واقعی در مورد عاری کردن منطقه از سلاح های اتمی آمادگی دارد اما مسئولیت اصلی به عهده پیونگ یانگ است».

کره شمالی پیشنهاد سئول برای گفتگو را رد کرده است.

آقای کری روز یکشنبه پیشنهاد کرد اگر پیونگ یانگ برای برچیدن برنامه سلاح های اتمی خود قدمی بردارد، راه مذاکره و گفتگو باز خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه از دیپلماسی بهره گرفت و مشوق دیگری را در برابر کره شمالی قرار داد. او گفت «همه شرکای ما، همه آن ها برای حمایت از صلح و بهزیستی منطقه ای نقشی دارند. و شراکت با کره شمالی و مدنظر گرفتن این دیدگاه بخشی از این مسئولیت است».

واشنگتن در تلاشی به هدف به رسمیت شناختن اهمیت راهبردی و اقتصادی منطقه آسیا – پاسیفیک برای ایالات متحده درصدد است تا توازن مناسبات دیپلماتیک و نظامی خود در این منطقه را مورد بازبینی قرار دهد. مقامات پکن نگران این تلاش ها هستند و برخی از آن ها این اقدامات را راهبردی برای کنترل چین ارزیابی کرده اند.
آقای کری گفته است نقش چین در ثبات و رشد منطقه ای حیاتی است.

وی گفته است «ایالات متحده و جهان از ثبات و بهزیستی چین که مسئولیت های یک قدرت بزرگ را به دوش خواهد داشت، منفعت خواهد برد، به ویژه چین، در مقام کشوری که به اراده مردم خود احترام می گذارد و نقش کلیدی در تحولات جهانی ایفا می کند اما در نهایت نقش خود را به توجه و احترام به قوانین بازی می کند. ما از موفقیت چین سود می بریم و منافع چین نیز در گروی موفقیت ما است».

کری بر تعهدات کشورش برای دفاع از ژاپن تاکید ورزید و از طرح توکیو برای ورود به توافق نامه مشارکت آسیا – پاسیفیک در زمینه تجارت جهانی استقبال کرد.

او گفت کشورهای منطقه پاسیفیک که بزرگترین مصرف کنندگان انرژی و بزرگترین تولیدکننده های گازهای گلخانه ای در سطح جهان که ایالات متحده نیز یکی از آن ها است، مسئول توجه به تغییرات جوی هستند.

آقای کری خاطرنشان کرد تغییرات اقلیمی یک مشکل محلی و داخلی نیست و خیابان های پکن باید از هوای پاکیزه بهره مند شوند و کشاورزان اندونزی و چین و ایندیانا از خشکسالی و قحطی لطمه خورده اند.
XS
SM
MD
LG